HABER

Ankara'dan Mısır'a: Kriz demokratik yollarla çözülmeli

Mısır ordusunun, iktidardaki Müslüman Kardeşler ile muhalefete verdiği sürenin dolmasına saatler kala Ankara'nın taraflara “krizi demokratik sınırlar içinde çözmeleri" çağrısı daha çok orduya darbe yapmama uyarısı olarak değerlendirildi

Ankara'dan Mısır'a: Kriz demokratik yollarla çözülmeli

Serkan Demirtaş

Ankara

Mısır ordusunun, son bir haftadır giderek artan gerginliğin tarafları iktidardaki Müslüman Kardeşler ile muhalefete verdiği sürenin dolmasına saatler kala sessizliğini bozan Ankara taraflara “krizi demokratik sınırlar içinde kalarak çözmeleri çağrısı” yaptı.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi seçildiği günden bu yana destekleyen Ankara’nın bu çağrısı, orduya darbe yapmama uyarısı olarak değerlendirildi.

Mısır’da gerginliğin giderek artmasına karşın şimdiye kadar ne Cumhurbaşkanı, ne Başbakan ne de Dışişleri Bakanı düzeyinde bir açıklama yapan Ankara'nın, bu sessizliğini ordunun Mursi’ye verdiği sürenin dolmasına saatler kala bozması dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye’nin Mısır halkının özgür iradesini ve Tahrir devrimi’ni desteklediği" kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bütün demokrasilerde seçimle iş başına gelen yöneticilerin yine seçimle görevden ayrıldığı, evrensel bir gerçektir. Mısır halkı ve yönetimi, mevcut krizi aşmak için yine demokratik kurallar çerçevesinde bir yol haritası belirleyebilecek kudrettedir. Anayasal meşruiyet içerisinde kalınarak Mısır halkının iradesine saygı duyulması, Mısır’daki demokratik sistemi güçlendirecektir.”

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasındaki bu ifadeler, doğrudan Mısır ordusuna verilen bir mesaj olarak değerlendirilirken, tüm taraflara uzlaşı siyaseti kapsamında diyalog yolunu tercih etmeleri çağrısı da yapıldı.

Açıklamada, şiddetten kaçınılması çağrısı yapılırken, "Tahrir devrimi kazanımlarına gölge düşürülmemesi için herkesin azami gayret göstermesi" de istendi. “Son günlerde yaşanan hadiseler, Mısır devriminin büyük ve tarihi kazanımlarına gölge düşürmemelidir. Bütün taraflar, Mısır’ın birlik ve beraberliğini, demokratik kurumlarını, istikrarını ve ekonomik kalkınmasını desteklemek ve güçlendirmek için çaba sarf etmeli ve her tür şiddetten, provokasyondan uzak durmalıdır,” denen açıklamada, Mısır’ın tüm kurumlarıyla demokrasi ve hukuk devleti kurallarını uygulayarak bu süreçten güçlenerek çıkabileceği kaydedildi.

Milyonlarca Mısırlı’nın Hüsnü Mübarek rejimine karşı sokağa çıktığı ilk günden bu yana Tahrir devrimine büyük destek veren Ankara, Mursi ile de çok yakın bir ilişki içine girmiş ve bölgenin iki büyük ülkesi olarak Ortadoğu’da yeni bir eksen yaratma çabasına girmişti.

Türkiye, Mısır’a 2 milyar dolarlık kredi desteği sunmuş ve Müslüman Kardeşler'in yönetimsel altyapısını güçlendirmek için de deneyimlerini paylaymıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
BİZLER ÜLKEMİZDEKİ SORUNLARI DEMOKRATİK YOLLARDAN ÇÖZMEK İÇİN ÇABA SARFEDİYORMUYUZ ACABA.HERKES KENDİ EVİNİN ÖNÜNÜ TEMİZLESİN YETER.
Geri Dön