HABER

Anket sonuçları açıklandı: Kürtlerin yüzde 91'i özerklik istemiyor

MAK Danışmanlık, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi anketi sonuçları yayınlandı. Anket sonuçlarına göre Kürtlerin yüzde 91'i özerklik yada federal yapı istemiyor.

Anket sonuçları açıklandı: Kürtlerin yüzde 91'i özerklik istemiyor

Mak Danışmanlık Doğu ve Güneydoğu'da 4.5 milyon seçmen bulunan 16 il 101 ilçede 2250 kişiyle yaptığı anketin sonuçlarını yayınladı. Anket sonuçlarına göre Kürt seçmen yaşanan şiddet olaylarından PKK'yı sorumlu tutarken, güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonların 'bu kez işe yarayacağı' fikrinde.

Ankete katılanları 'Bölgede devam eden operasyonların başarılı olarak sonuçlanacağını düşünüyor musunuz?' sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 31'i 'Evet bu sefer başarılı olarak sonuçlanacak' yanıtını verirken yüzde 15'i 'Hayır operasyonlar yarıda kesilebilir' yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 32'i ise görüş bildirmedi.

EN BÜYÜK SORUN TERÖR

Ankette seçmenlere sorulan bir diğer soru ise 'Türkiye'nin diğer bölgelerinden farklı olarak bölgenin sorunları nelerdir' oldu. Katılımcıların yüzde 43'ü 'Terör' yanıtı verirken, terörü yüzde 17 ile 'İşsizlik', yüzde 11 ile 'Yatırım eksikliği' izledi.

SORUNLARI SORUMLUSU TERÖR ÖRGÜTLERİ

'Size göre bölgede yaşanan sorunların sorumlusu kim ve nedir?' sorusuna yanıt veren seçmenlerin yüzde 33'ü 'Terör örgütleri' yanıtını verirken, yüzde 12'si 'Devlet' ve 'Eğitimsizlik' dedi.

KÜRTLER ÖZERLİK İSTEMİYOR

Ankette Kürt seçmenlere özerklik ve federal yapı beklentileri de soruldu. Katılımcıların yüzde 91'i 'Türkiye devleti altında bir olarak yaşamak isterim' tercihinde bulunurken, Kürtlerin özerkliğini isteyen seçmenlerin oranı yalnızca yüzde 5'te kaldı.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler