Anketler Merkel'i gösteriyor

Almanya'da 22 Eylül'deki genel seçimler öncesi anketler Angela Merkel'in başbakanlık koltuğunu koruyacağını gösteriyor.

Anketler Merkel'i gösteriyor

Almanya'da 22 Eylül'de yapılacak genel seçimler öncesinde gözler kamuoyu yoklamalarına çevrildi. Alman Birinci Kanalı ARD tarafından yapılan bir ankete göre Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi'nin oy oranları gittikçe düşüyor. Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi ve Hür Demokrat Parti'den oluşan mevcut koalisyon hükümeti ise seçimlerden başarıyla çıkma şansını koruyor. Anket sonuçlarına göre iki parti birlikte oyların yüzde 47'sini alabilecek.

İşte Alman partilerinin oy oranları

Infratest dimap tarafından yapılan diğer bir anket ise partilerin olası oy oranlarını gözler önüne serdi. Buna göre Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin yüzde 42, Hür Demokrat Parti'nin ise yüzde 5 oranında oy alması bekleniyor. Buna karşılık Sosyal Demokratlar ve Yeşiller'in oy oranları birer puan azalarak sırasıyla yüzde 25 ve 12'ye geriledi. Sol Parti'nin oyları da dahil edildiğinde muhalefetin toplam oy oranı yüzde 45.

Başbakan adaylarına bakıldığında Angela Merkel'in yüzde 55 , rakibi sosyal demokrat Peer Steinbrück'ün ise yüzde 22 oranında oy alması bekleniyor.

Almanların yüzde 23'ü ise Hıristiyan Demokrat Birlik ve Sosyal Demokrat Parti'nin bir araya geleceği bir koalisyon hükümetini tercih ediyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DPA, NŞ/BK

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler