HABER

Annan planı yanlılarından miting

LEFKOŞA (İHA) - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın planında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne verilecek topraklar arasında olan KKTC'nin su ve narenciye deposu olarak bilinen Güzelyurt'ta "Barış İçin Kararlılık" adı altında bir miting gerçekleştirildi.

Atatürk Heykeli önünde gerçekleşen mitinge taşıdıkları pankartlarla gelen yaklaşık 1500 kişi "Barışa Evet, AB'ye Evet, Denktaş'a Hayır", "Sarayın Şişmanı", "Denktaş İstifa" sloganları attılar. Göstericiler, Türkçe, Rumca ve İngilizce "Barış", "Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek, Kıbrıs Elden Gidecek", "Planı imzala, gençlik elden gidecek" pankartları taşıdılar.

Miting sırasında SOS adlı yerel bir grup da konser verdi.

Bu arada toplanan gruplardan bazıları BRTK (Bayrak Radyo Televizyonu) kameralarına yanlı yayın yaptıkları gerekçesi ile tepki gösterdiler ve "BRT dışarı" diye slogan attılar.

Mitingde sivil toplum örgütleri adına bir konuşma yapan Abdullah Cangil, çözüm sürecinde Güzelyurt halkının huzursuz olduğuna işaret ederek ülkeyi yönetenlerin, "Güzelyurt verilmeyecek" derken bölgeye yatırım yapmadıklarına dikkat çekti.
Sunulan çözüm paketinin "kabul edilebilir" olduğunu ve Güzelyurtluların 28 Şubat'a kadar çözüm istediklerini savunan Cangil, Rum tarafının AB'ye alınmasının Kıbrıs Türkü üzerinde ciddi tehlikelere neden olduğunu belirtti.
Cangil, gelinen bu aşama da Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı barış bulunabilinmesi için herkesin katkı koyması gereğine de dikkat çekti.

GİRNE'DE AÇLIK EYLEMİ AB yanlısı ve 28 Şubat'a kadar planın imzalanmasını isteyen diğer bir grup da "Barış İçin Birgün Aç Kal" saloganı ile Girne Ramadan Cemil Meydanında açlık eylemi yapıyor.

Eylem hakkında basına bilgi veren Girne Belediyesi Halkla İlişkiler çalışanlarından Cumhur Deliceırmak, amaçlarının Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik plan önerisinin 28 Şubat tarihine kadar imzalanmasına zorlamak olduğunu söyledi.

Devrimci Genel-İş Sendikası Başkanı Mehmet Seyis'de açlık grevine destek verdi.
KKTC'de planınn 28 Şubat'a kadar imzalanmasını destekleyen sol çizgideki birçok örgütün "Bu Memleket Bizim" adı altında 26 Aralık'ta Lefkoşa'da düzenleyeceği miting için de hazırlıkların devam ettiği öğrenildi.

Bugün yayımlanan Rum gazeteleri de KKTC'deki eylemleri desteklediklerini yayınladıklarını haberlerle okurlarına duyurdular.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön