HABER

Annan, Sudan'a özel temsilci görevlendirdi

New York (AA) - BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Sudan'ın Darfur bölgesindeki insani krizin çözümü için Hartum'a bir mektup gönderirken, bu konuda bir de özel temsilci görevlendirdi.

BM Genel Sekreterliği görevinden 2 hafta sonra ayrılacak olan Annan, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, eski BM Genel Kurulu Başkanı İsveçli Jan Eliasson'u Sudan özel temsilcisi olarak önerdi. Özel temsilcinin, 1 Ocak'ta BM Genel Sekreterliği görevini üstlenecek olan Ban Ki-Moon'un geçiş sürecinde hizmet edeceği kaydedildi.

BM diplomatları, Annan'ın ayrıca, Darfur'daki Afrika Birliği gücünün artırılmasına ilişkin BM önerisi konusunda Sudan'ın tavrını saptamak üzere, yardımcısı Ahmedu Ould Abdullah'ı Hartum'a gönderdiğini söyledi. Abdullah'ın, Annan'dan Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir'e bir mektup götüreceği belirtildi.

BM, Darfur'da bulunan 7 bin kişilik Afrika Birliği gücünü 22 bin 500 askere çıkarmak için Beşir'i ikna etmeye çalışıyor.

Darfur'da son 3 yıldır meydana gelen şiddet olaylarında yaklaşık 200 bin kişi hayatını kaybetti, 2,5 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön