HABER

Annan'dan yeni plan

LEFKOŞA (İHA) - Güney Kıbrıs'ta yayımlanan Rum gazeteleri, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın yeni bir plan hazırladığını, bu planda yer alan kuruluş anlaşmasının değiştirilerek parafe edileceğini öne sürdü.

BMGS Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, bu maksatla mekik diplomasisini sürdürürken, BM Sözcüsü Fred Eckhard, tarafların yorumları doğrultusunda revize edilmiş Kıbrıs planınının yakında taraflara vereceğini açıkladı.

Söz konusu yeni planın ne zaman olacağına dair açıklık getirmeyen Eckhard, bunun Kopenhag Zirvesi'nden önce olacağına dikkat çekti.
Önceki akşam gece yarısına kadar Türk tarafıyla görüşen Özel Temsilci De Soto, dün Cumhurbaşkanı Denktaş ile yeniden bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından De Soto, ayrıca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Başkanı Glafkos Klerides ile de buluştu.
Diplomatik kaynaklar, revize edilmiş planın Türk tarafını tatmin edeceğini söylüyor.

Öte yandan dün Lefkoşa'da DR. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi'nde sağlık kontrolünden geçen KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, bugün saat 10.00'da ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weton ile, saat 11.00'de de parti başkanlarıyla görüşeceği bildirildi.
Bugün ilk kez makamına gelecek olan Denktaş'ın saat 11.00'de başlayacak olan "Barışa evet, bu plana hayır" mitingine de katılacağı tahmin ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön