HABER

Anne sütü enfeksiyonlardan koruyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, anne sütünün enfeksiyonlardan koruduğunu bildirdi.

Anne sütü enfeksiyonlardan koruyor

Bebek beslenmesinde anne sütünün çok önemli olduğunu söyleyerek, özellikle genç anne adaylarını uyaran Doç. Dr. Elmacıoğlu, "Doğumdan sonra ilk 6 ayda anne sütü bebekler için en uygun besindir. Bu dönemde tek başına anne sütü ile beslenen bebekler normal büyür ve gelişirler. Bebeğe hiçbir ek besin verilmesine gerek yoktur. Anne sütü bebekleri enfeksiyonlardan korur. İshal ve zatürree gibi enfeksiyonlar anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülür. Bebeğe ilk sütün (ağız sütü) verilmesi çok önemlidir. Ağız sütü enfeksiyonlara karşı koruyucu maddelerden çok daha zengin bir besindir" dedi.

Anne sütünün temiz bir besin olması ve verilirken biberon gibi bir araç gerektirmemesi nedeni ile de yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon görülme riskinin az olduğuna işaret eden Doç. Dr. Elmacıoğlu, bebeklerin doğumdan hemen sonra, ilk yarım saat içinde emzirilmeye başlanması gerektiğine dikkat çekti. Elmacıoğlu, "İlk birkaç beslenmede bebeklerin ağız sütünü almaları çok önemlidir. Bebek doğduğunda ağız sütü annede mevcuttur. Olgunlaşmış süt salgılanana kadar, ağız sütü bebeğin tüm besin gereksinimlerini karşılar. Bebeğe ilk besin olarak ve emzirildiği sürece su veya şekerli su verilmemeli, anne sütünün bol ve devamlı olması için hiçbir kısıtlama yapılmaksızın bebekler her istediğinde emzirilmelidir. Bebeğin 6 aydan daha uzun süre anne sütüyle beslenmesi ise sağlıklı olmasına neden olur" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler