HABER

Anne sütü ilaç gibi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şennur Dabak, anne sütünün ilaç gibi olduğunu ve enfeksiyonlardan koruduğunu bildirdi.

Anne sütü ilaç gibi

Hayatın ilk 6 ayında anne sütünün bebekler için en uygun besin olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Şennur Dabak, "Bu dönemde tek başına anne sütü ile beslenen bebekler normal büyür ve gelişirler. Bebeğe hiç bir ek besin verilmesine gerek yoktur" dedi.

Anne sütünün bebekleri enfeksiyonlardan koruduğunu, ishal ve zatürree gibi enfeksiyonların anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görüldüğünü açıklayan Şennur Dabak, "Bebeğe ilk sütün (ağız sütü) verilmesi çok önemlidir. Ağız sütü enfeksiyonlara karşı koruyucu maddeler yönüyle çok zengin bir besindir" diye konuştu.

Anne sütünün temiz bir besin olması ve verilirken biberon gibi bir araç gerektirmemesi nedeni ile de yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon görülme riskinin az olduğunu vurgulayan Dabak, şöyle devam etti:

"Bebekler doğumdan hemen sonra, ilk yarım saat içinde emzirilmeye başlanmalıdır. İlk birkaç beslenmede bebeklerin ağız sütünü almaları çok önemlidir. Bebek doğduğunda ağız sütü memelerde hazırdır. Olgunlaşmış süt salgılanana kadar, ağız sütü bebeğin tüm besin gereksinimlerini karşılar. Bebeğe ilk besin olarak ve emzirdikleri sürece su veya şekerli su verilmemeli, anne sütünün bol ve devamlı olması için hiç bir kısıtlama yapılmaksızın bebekler her istediğinde emzirilmelidir"

SAMSUN (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler