HABER

Anneler bebek emzirmeyi bilmiyor

UNICEF'in desteğiyle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından gerçekleştirilen "Bebek emzirilmesinde annelerin davranışları" konulu araştırmada, bebek emzirmenin iyi bilinmediği ortaya çıktı.

Anneler bebek emzirmeyi bilmiyor

Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melikşah Ertem, Yrd. Doç. Dr. Günay Saka ve Yrd. Doç. Dr. Ali Ceylan, 6 ay ile 2 yaş arasında bebekleri olan 921 kadın üzerinde, "Bebek emzirilmesinde annelerin davranışları" konulu bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmada, annelerin yüzde 99'unun bebeklerini emzirdiği, ancak yüzde 62'sinin doğar doğmaz emzirilmesi gereken bebeklerini 24 saat sonra emzirmeye başladıkları belirlendi. Araştırmaya göre bunda, ilk anne sütünün bebeği hasta edeceği şeklindeki yanlış bir kanının mevcut olması etkili. Oysaki doğumdan sonraki yarım saat içerisinde annenin ilk sütünün bebeğe verilmesinin gerekliliği ve bu süt içerisinde bebeği birçok hastalıktan koruyan antikorların bulunduğuna ilişkin bilimsel veriler mevcut.

Araştırmaya katılan annelerin yüzde 48'inin ilk 6 ay içerisinde bebeğe şekerli su, yüzde 55'inin de ek gıda vermeye başladığı da tespit edilirken bunun nedeninse uzun emzirmenin bebeği aptal yapacağı şeklindeki yanlış bir düşüncenin olduğu saptandı. Buna karşılık, uzmanlar bebeğe verilen şekerli su ve ek gıdaların, bebeğin alması gereken anne sütünden kesilmesine neden olduğunu kaydedildi. Annelerin, zararlı olduğu halde bebeklerine çay ve bisküvi verdiği ancak ek gıda verilmesinin 6 aydan sonra olması gerektiğinin vurgulandığı araştırmada, çalışan annelerin daha erken dönemde bebeklerine ek gıda verdiği anlaşıldı.
Doç. Dr. Ertem, araştırma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, anne sütünün çok önemli olduğunu, ilk 6 ay içerisinde su da dahil olmak üzere bebeğe anne sütü dışında hiçbir şeyin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Anne sütünün ilk 6 ayda bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşıladığını, anne sütü verilmemesinin bebeklerin sağlıksız ve enfeksiyonlara karşı dirençsiz olması ile bodur kalmasına neden olduğuna işaret eden Ertem, annelerde de emzirmenin meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini azalttığını bildirdi. İlk 6 ay içerisinde birçok annenin bebeğine su verdiğini ifade eden Ertem, konuyla ilgili olarak, "Araştırmamızda annelerin yüzde 99'unun bebeklerini emzirdiklerini belirledik. Ancak bu oranın o kadar yüksek olmasına rağmen anneler bebeklerini nasıl emzireceklerini bilmiyor. Annelerin sadece yüzde 1'inin bebeğini tam emzirdiğini belirledik. 'Su vermezsem bebeğin midesi yapışır ve hasta olur' diye düşünen anneler var. Bazı anneler de 'Annemin sütü de çok azdı. Bu nedenle benim sütüm yok' diye bebeklerini emzirmiyor. Ancak anne bebeğini emzirdikçe sütü artar. Bebek her ağladığında emzirilmesi gerekiyor. Bebeğin doğar doğmaz emzirilmesi, ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi, en az 24 ay boyunca bebeğin emzirilmesi, gece emzirmeye devam edilmesi, bebeğin anne ile kalması ve emziren annenin iyi beslenmesi gerekiyor" şeklinde bilgiler verdi.

DİYARBAKIR (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler