HABER

Anneler Günü ne zaman kutlanacak? Anneler Gününün bilinmeyen hikayesi...

Anneler Günü'ne çok kısa bir zaman kaldı. Dünyanın en güzel varlıkları olan annelere ithaf edilen Anneler Günü ne zaman kutlanacak? Anneler Gününün bilinmeyen hikayesi ne?

Anneler Günü ne zaman kutlanacak? Anneler Gününün bilinmeyen hikayesi...

Anneler Gününe çok az bir zaman kaldı! Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanacak olan Anneler Günü bu sene 14 Mayıs 2017’ye denk geliyor. Anneler Günü 14 Mayıs günü kutlanacak. Her ülkede farklı zaman dilimlerinde kutlanan Anneler Günü, Rusya'da Kasım ayının son pazar günü, ABD'de Mayıs'ın ikinci pazar günü, Arjantin'de Ekim ayının üçüncü pazar günü, Yunanistan'da 2 Şubat'ta, Ortadoğu ülkelerinde 21 Mart'ta ve Çin'de ise 21 Nisan'da kutlanıyor. Peki anneliğin değerini, önemini belirtmek için seçilmiş ve her yıl mayıs ayının ikinci pazarı olarak kutlanan Anneler Gününün hikayesi ne?

ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ

Anneler Günü ne zaman kutlanmaya başlandı? Bu soru her Anneler Günü'nde merak edilen bir soru. Bilinen hikaye annesini kaybetmiş küçük bir kızdan yola çıkıyor. Fakat hikayedeki küçük kız Anna Jarvis annesini 1905 yılında kaybettiğinde 41 yaşındaydı.

Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD'de, Philadelphia'da yaşamaya ve çalışmaya başlar. Üç yıl sonra annesini kaybeder. Sürekli annesi ile beraber yaşamasına rağmen öldükten sonra “Ona hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği”ni düşünür ve iki sene sonra Mayıs'ın ikinci pazarında, annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırır. Ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açar. Bu fikir çevresi tarafından destek görür ve Amerika'nın önde gelen bir giysi tüccarı finansal destek sağlar.
İlk anneler günü Jarvis'in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton'daki bir kilisede, 10 Mayıs 1908'de, 407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlanır. Jarvin her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane verir. O günden sonra, temizliği, asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika'da anneler gününün sembolü olarak kabul edilir. Anneler Günü, 8 Mayıs 1914 tarihinde Başkan Wilson tarafından onaylanarak resmiyet kazanır.

ANNELER GÜNÜ MESAJLARI

  • Penceresiz odamda, ışıkların en nadidesiydin. Akıl hocam, hayat danışmanımdın. Yollar ayrıldı ama kalpler asla. Seni seven yavrun anneler gününü unutmadı. İyi ki varsın annem.
  • Resimli Anneler günü mesajları Sen hayatımın kutup yıldızı oldun. Nereye gidersem gideyim ışığının altında sevginle uyudum. Doğru yolu buldum. Seni seviyorum annem.
  • Fedakârlık, sevgi, sabır ve güzellik ne demek tarif et derlerse; annem derdim canım annem seni bir gün değil her gün çok seviyorum. Anneler günün kutlu olsun.
  • Biraz şans, biraz sevgi ve sabır, birer parça zaman, başarı ve memnuniyeti de eklersek malzemelere, hepsini karıştırıp senin için uzun ve dileklerinin gerçekleştiği bir “hayat pastası” yapabiliriz sanırım… Anneler günün kutlu olsun canım annem!
  • Biricik annem.. Anneler günün kutlu olsun. Her zaman senin küçük bebeğinim..
  • Anneler çiçek gibidir, onları hep mis kokulu yerlerde görebilirsin, senin için her zaman varolduklarını ve seni düşündüklerini bilirsin. Anneler günün kutlu olsun canım anam.
  • Senin kucağın, senin merhametin beni yaşama bağlıyor sevgili anneciğim. Anneler günün kutlu olsun.
  • Geleceğini oluşturacak her yeni günün bir önceki günden daha güzel, isteklerine uygun ve seni mutlu edecek şekilde olmasını dilerim. Anneler günün kutlu olsun benim melek annem.
Geri Dön