MAGAZİN

Annie Ernaux kimdir? 2022 Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Annie Ernaux aslen nereli ve kaç yaşında?

Dünyanın en prestijli ödüllerinden olan ve her yıl başka bir sanatçıya verilen Nobel Edebiyat Ödülleri, bu yıl Annie Ernaux'un oldu. Annie Ernaux'un kim olduğu ve hayatı gelişme sonrası merak ediliyor. Peki 2022 Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Annie Ernaux kimdir? Annie Ernaux kaç yaşında, nereli? İşte hayatı...

Annie Ernaux kimdir? 2022 Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Annie Ernaux aslen nereli ve kaç yaşında?

Dünyanın en prestijli ödüllerinden olan Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl, kişisel hafızanın köklerini, yabancılaşmalarını ve kolektif kısıtlamalarını ortaya çıkarmadaki cesareti ve nesnel keskinliği nedeniyle Annie Ernaux'a verildi. Gelişme sonrası Annie Ernaux hakkında, arama motorlarında sorgulamalar yapılıyor. Peki Annie Ernaux kimdir?

ANNIE ERNAUX KİMDİR?

Annie Ernaux, 1 Eylül 1940 tarihinde, Fransa'nın Lillebonne kasabasında dünyaya gelmiştir; çocukluğunu Yvetot, Normandiya'da geçirmiştir.

Rouen ve ardından Bordeaux üniversitelerinde okuyan isim, okul öğretmeni olmaya hak kazandı ve modern edebiyatta daha yüksek bir derece kazanmıştır. 1970'lerin başında, Bonneville Lycée'de, daha sonra Pontoise'de , Ulusal Uzaktan Eğitim Merkezi'ne katılmadan önce öğretmenlik görevinde bulunmuştur.

Edebiyat öğrenimi alan isim seneler boyunca edebiyat öğretmenliği yapmıştır.
İlk romanı Armoires vides'le (Boş Dolaplar) eserini yazmıştır. Evlilik, hastalık, yaşlılık ve ölüm gibi meseleleri kendi deneyimleri üzerinden yazmış ve arka planda daima toplumsal yaşam ve onu oluşturan kültürel, siyasi, tarihi olaylara yer veren eserlere imza atmıştır. Renaudot Ödülü olmak üzere pek çok farklı ödüle değer görülmüştür.
Kariyerinin henüz çok başlarında, otobiyografiye odaklanmak için kurgudan uzaklaşmıştır.

Hazırladığı çalışmaları, tarihi ve bireysel deneyimleri bir araya getirmiştir. Gençlik yıllarını (Ce qu'ils disent ou rien), ebeveynlerinin sosyal gelişimini (La place, La honte), evliliğini (La femme gelée), Doğu Avrupalı bir adamla olan tutkulu ilişkisini (Passion simple), onun kürtaj (L'événement), Alzheimer hastalığı (Je ne suis pas sortie de ma nuit), annesinin ölümü (Une femme) ve meme kanseri (L'usage de la photo). Ernaux ayrıca Frédéric-Yves Jeannet ile birlikte L'écriture comme un couteau (Bıçak kadar Keskin Yazmak) gibi eserleri yazmıştır.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler