HABER

Antalya'da 16. Alman - Türk gazeteciler semineri

ANTALYA (İHA) - Alman Şarkiyatçı yazar Dr. Michael Lüders, Irak'a yapılacak herhangi bir saldırının kanlı bir savaş haline gelebileceğini ileri sürdü.

16. Alman - Türk Gazeteciler Semineri Kemer Kilikya Palace Majesty Otel'de devam ediyor. Seminerin 11 Eylül'ün Arap dünyasında politika ve toplum üzerindeki etkileri konusunda görüşlerini açıklayan konuşmacılar 11 Eylül olayının iyi tahlil edilmesi gerektiğini söylediler.

Konuyla ilgili seminerde görüşlerini açıklayan Alman şarkiyatçı yazar Dr. Michael Lüders, her ülkenin 11 Eylül olayını farklı yorumladığını ve birçok ülkenin de demokrasi yolunda adımlar atmaya çalıştığını belirtti. Ortadoğu'da İsrail - Filistin ve Irak konusunda yaşanan gelişmeleri dikkatle incelemek gerektiğini kaydeden Dr. Lüders, Ortadoğu'nun söz konusu gelişmeler ele alındığında kasırga öncesi sessizliği yaşadığını iddia etti. Dr. Lüders, "Bu ortamda Irak'a müdahale çok tehlikeli olabilir, savaş bütün Ortadoğu'ya yayılan kanlı bir savaş haline gelebilir" dedi.

Seminerde görüşlerini açıklayan Yeni Şafak Gazetesi yazarı Fehmi Koru da 11 Eylül üzerinde durdu. ABD'deki ikiz kule faciasının sorumlusu olarak Arap ve müslümanlar olarak gösterilmesine rağmen, olayda müslümanların rolünün yok denecek kadar az olduğunu söyledi. Koru, ABD Başkanı George Bush'un "haçlı seferi", Berlis Coli'nin de hıristiyanlığı üstün tutan ifadelerinin iyi tahlil edilmesi gerektiğine dikkat çeken Koru, "Arap dünyası aynı dili konuşsa da farklı çıkarlar üzerinde politikalar üretebiliyor. Ancak söz konusu gelişmeler bütün Arap dünyası ile islam alemini ortak olarak yakından ilgilendiriyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön