HABER

Antalya'da uyuşturucu bağımlısı olarak doğan bebek için Sağlık Bakanlığı harekete geçti

Antalya'da uyuşturucu bağımlısı 26 yaşındaki R.A. ile 22 yaşındaki çiftin 4 ay önce dünyaya gelen ve annesinin hamileyken de uyuşturucu madde kullanması sonucu kendisi da bağımlı olan R.E.A. bebek, anneannesi Gülnar T. sayesinde iyileşmeye başladı. Şimdi de tedavi için yardım bekleyen uyuşturucu bağımlısı çift, "Lütfen bizi kurtarın' diye feryat etti. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, madde bağımlısı ailenin tedavisinin Antalya Kamu Hastaneleri Birliği tarafından sağlanacağı belirtildi.

Kepez İlçesi'nde oturan R.A., 3 yıl önce tanıştığı B.A. ile geçen yıl evlendi. Evlenmeden önce arkadaş ortamında uyuşturucu madde kullanmaya başlayan çift, bağımlılıktan kurtulmak için birkaç kez girişimde bulunsa da başarılı olamadı.

Hamile kalan B.A., uyuşturucu kullanmaya devam etti. Çiftin 4 ay önce doğan R.E.A. adını verdikleri erkek bebeklerinin de bağımlı olduğu anlaşıldı. Anneanne 47 yaşındaki Gülnar T., doktorların tavsiyesi ile kızından aldığı torununa hem baktı, hem de tedavisini üstlendi. Haftalarca ağlama krizine giren minik bebek, anne sütünden de mahrum kaldı.

'HASTANEYE YATMALARI LAZIM'

Geçen ay iyileşme belirtileri gösteren R.E.A. bebeğin anneannesi Gülnar T., yaşadığı dramı gözyaşlarıyla anlattı. Kızının ve damadının bu illetten kurtarılmasını isteyen Gülnar T. şunları söyledi:

“Çok mücadele ettik ama sonuç alamadık. Sonuçta paralı bir tedavi. Ama maddi durumum yok. Lütfen rica ediyorum büyüklerimden. Çocuklarımı kurtarın. Bebeklerine ben bakıyorum. Onlar bakacak durumda değil. Bebek ememedi. Onu mama ile büyütüyorum. Hastaneye yatmaları, tedavi görmeleri lazım. Bebekleri de şu an tedavide. Sürekli kontrolleri var. Ben götürüp getiriyorum. Ne olur o bebeğin geleceği için yardımcı olun bize."

'HALA DA İÇİYORUZ'

Anne B.A. ise 8 yıl önce arkadaşları tarafından uyuşturucuya alıştırıldığını belirterek şöyle konuştu:

“3 yıl önce eşimle tanıştım. Bir yıl önce evlendim ve bu evlilikten çocuğumuz var. Hamileliğim boyunca uyuşturucu almak zorunda kaldım. Bebeğim de bağımlı doğdu, tedavi görüyor. Kontrol altında. Şu an bir şeyi yok ama doğduğu zaman onun da krizleri oldu. 3 ay çok ağladı. Onu kurtarıyoruz ama ona bakabilmek için bizim de kurtulmamız gerekiyor. Hiç emziremedim. Çünkü madde kullanıyordum. Hala da içiyoruz."

'LÜTFEN BİZİ KURTARIN'

Bir fabrikada gündelikçi olarak çalışan baba R.A. da, 10 yıl önce uyuşturucuya başladığını belirterek şöyle dedi:

“5- 6 kez İstanbul ve Antalya'da tedavi gördüm. Ancak yeterli olmadı. Bırakamadım. 3 yıl önce eşimle tanıştım. 1 yıldır da evliyiz. Çocuğumuz da bağımlı doğdu. Anne madde kullandığı için emziremiyor. 3 günde bir 50 TL'ye mama alıyoruz. Artık durumumuz yok. Çocuğumuza biz bakamıyoruz. Kayınvalidem bakıyor. Aldığım maaş uyuşturucuya yetmiyor. Büyüklerimizden, yetkililerden yardım istiyoruz. Lütfen bizi kurtarın."

SAĞLIK BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ

Antalya'da uyuşturucu bağımlısı anne B.A. ve R.A. çifti ile bağımlı olarak dünyaya gelen bebekleri 4 aylık R.E.A.'nın tedavisini Antalya Kamu Hastaneli Birliği tarafından gerçekleştirilecek.

Antalya Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Doğan Haber Ajansı'nın 'Bebekleri de Uyuşturucu Bağımlısı Doğan Çiftin Feryadı: Lütfen Bizi Kurtarın' başlıklı haberi üzerine Sağlık Bakanlığı'nın uyuşturucu bağımlısı çift ve bebek için harekete geçtiği belirtildi. Açıklamada, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatları doğrultusunda madde bağımlısı ailenin tedavisinin Antalya Kamu Hastaneleri Birliği tarafından gerçekleştirileceği vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatları sonrası Antalya Kamu Hastaneleri Birliği tarafından madde bağımlısı anne B.A. ve baba R.A. ile irtibata geçilmiştir. 'Lütfen Bizi Kurtarın' mesajı ile tüm Türkiye’ye seslenen ve bağımlılıktan kurtulmaya kararlı çift, 26 Mayıs Cuma günü tedavilerine başlanmak üzere Antalya Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde yer alan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı 30 yataklı Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi’ne davet edilmişlerdir. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ön tetkikleri yapılacak çift, tetkikler sonrası Aşır Aksu Yerleşkesi’ndeki Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi'ne götürüleceklerdir."

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
içmeye devam et insanlardan uzak dur yavaş iç acele etme yeğenlerim bir şey olmaz
Allah'ım bütün evlatlarımızı koru
bogazına kadar pislige batmışlar birde utanmadan cocuk yapıyorlar pislikler
Geri Dön