HABER

Antalyalılar için 'Antalya' gezisi

ANTALYA (İHA) - Antalya'da yaşayan insanların, şehir ile tarihsel ve kültürel olarak bağ kurabilmesi amacıyla, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı'nın öncülüğünde halk gezileri düzenlenecek.

"Antalya'yı Birlikte Tanıyalım" adıyla gerçekleştirilecek kültürel halk gezilerine, Rehberant, TODOSK, Antalya Sanatçılar Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi, Tema Antalya Şubesi, Kaleiçi Vakfı ve Antalya Kent Müzesi Girişimcileri Derneği gibi sivil toplum kuruluşları da destek veriyor. Geziler Antalya'nın kalbi olan Kaleiçi'nden başlayacak ve katılanlara bilgilendirici broşürler dağıtılacak. Halka açık ve ücretsiz, konusunda uzman rehberlerin öncülüğünde gerçekleştirilecek olan Kaleiçi gezisini tamamlayanlara ise teşvik edici belge verilecek.

"Antalya'yı sevmek için önce onu tanımak gerekir" diyen Antalya Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Giray Ercenk, "Dünyanın en güzel kentlerinden birinde yaşadığımızın acaba farkında mıyız? Bu kent sadece deniz, güneş ve yeşilden mi ibaret? Antalya'yla nasıl bir kültürel ve tarihsel bağımız var? Bu soruların cevaplarını 'Antalya'yı Birlikte Tanıyalım' gezilerinde hep birlikte bulacağız" diye konuştu.

Giray Ercenk, Antalya'yı bir turist gibi değil, kentin sahibi olan insanlar gibi dolaşabilmek için tarihi ve kültürünün her şeyiyle özümsenmesi gerektiğine dikkat çekti. Ercenk, Antalya'nın Türkiye'nin en fazla göç alan illerinden biri olduğunu belirterek, "Göçle birlikte ortaya çıkan sorunların önemli bir bölümünü çözebilmek için, gelen insanların artık 'Antalyalı olması' ve Antalya'ya sahip çıkması gerekir. Bu ise oldukça uzun ve güç bir süreçtir. Gezilerle bu sürece katkıda bulunmak istiyoruz. Antalya'da yaşayan herkesi bu gezilere davet ediyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön