HABER

Antarktika'da yolcu gemisi buz dağına çarptı

SANTIAGO / LONDRA (İHA) - "MV Explorer" isimli yolcu gemisi Antarktika'da bir buz dağına çarptıktan sonra batmaya başladı. Gemi çarpmanın etkisiyle batmaya başlarken 100 yolcu ve 54 mürettebat kurtarıldı.

Şilili kaptan Rodrigo Vattuone, yerel saatle 12.54'te (TSİ 06.54) Liberya bandıralı gemiden imdat sinyali geldiğini, geminin Kral George Adası yakınlarında bir buz dağına çarptığını söyledi.

MV Explorer, batmaya başlarken yolcu ve mürettebat, cankurtaran sandallarına atladı. Kaza mahalline gelen "Endeavour" isimli bir yolcu gemisine alınan 100 yolcu ve 54 mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

*

İngiltere sahil koruma kuvvetinin sözcüsü Fred Caygill de geminin Güney Shetland adaları yakınında kaza geçirdiğini bildirdi. Caygill, Endeavor kaptanı ve bazı mürettebatın batmakta olan gemide bulunduklarını ve gemiye su girişine mani olmaya çalıştıklarını söyledi. Sözcü, "Geminin batıp batmayacağını söylemek için henüz erken. Fakat gemi su alıyor" dedi.

Endeavour gemisinin, imdat sinyali gelmesi üzerine olay yerine doğru hareket ettiği kaydedildi.

İlkbahardan yaza geçiş mevsiminde olan Antarktika'da hava şartları nisbeten iyi olmakla birlikte sıcaklığın eksi 5 derece civarında olduğu ifade edildi.

Geri Dön