AP'de skandal Türkiye kararı! Dışişleri'nden sert tepki

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'nin terör propagandası yapan kişilere uyguladığı hukuki yaptırımları kınadı. Dışişleri'nden ise tepki gecikmedi. Bakanlıktan yapılan açıklamada 'Salt eleştiri amacıyla muhtelif kaynaklardan toplanan dayanaksız iddiaların art arda sıralandığı bir yamalı bohçadan ibarettir' ifadeleri kullanıldı.

AP'de skandal Türkiye kararı! Dışişleri'nden sert tepki

Strazburg'da devam eden AP Genel Kurulu, 7 grubun ortaklaşa oluşturduğu Türkiye'de insan haklarının güncel durumu başlıklı karar tasarısını oyladı.

Genel Kurulda üyelerin el kaldırarak oyladığı ve çoğunluk sağlanarak kabul edilen kararda, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütlerine karşı gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı eleştirilerek, harekatın insani açıdan ortaya çıkabilecek sonuçlarının endişe yarattığı belirtildi.

Parlamentonun, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini güçlü bir şekilde kınadığı ve bu kınamayı yinelediği ifade edilen kararda, 2016'da ilan edilen OHAL uygulamasının kaldırılması çağrısı yapıldı.

Türkiye'de terörle ilgili faaliyetleri nedeniyle tutuklanan veya hapse mahkum edilen kişilere destek çağrılarının da yer aldığı kararda, birçok Avrupa ülkesinde yasak olan terör propagandasının, Türkiye'de "düşünce özgürlüğü" kapsamında değerlendirilmesi ve tutuklamalara son verilmesi istendi.

Kararda, PKK'ya silah bırakma, taleplerini pasif ve demokratik yollardan dile getirme ve yeniden müzakere masasına dönülmesi çağrısında bulunuldu.

Terör propagandası AB ülkelerinde sert tedbirlerle yasaklanırken, AP üyelerinin Türkiye'den bu tür bir talepte bulunmaları dikkati çekti.

Kararda ayrıca Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ülkelere üyelik öncesi verilen destek fonlarına da değinilerek, bu fonların devlete değil, insan hakları, demokrasi ve hukuk devleti alanlarında iyileşmelerin sağlanması amacıyla sivil toplum kuruluşlarına ödenmesi gerektiği kaydedildi.

2016'nın kasım ayında Türkiye'nin AB üyeliğinin "dondurulması" yönünde bir kararı kabul eden AP, geçen yıl temmuz ayında ise Türk halkının referandumda kabul ettiği Anayasa değişikliğinin, yürürlüğe girmesi durumunda üyelik müzakerelerinin "askıya alınması" yönünde bir karar almıştı.

DIŞİŞLERİ'NDEN SERT TEPKİ: İDDİALAR YAMALI BOHÇADAN İBARET

Dışişleri Bakanlığınca, Avrupa Parlamentosunda (AP) kabul edilen “Türkiye’de Mevcut İnsan Hakları Durumu” başlıklı kararına ilişkin, “Salt eleştiri amacıyla muhtelif kaynaklardan toplanan dayanaksız iddiaların art arda sıralandığı bir yamalı bohçadan ibarettir” açılaması yapıldı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “AP’de bugün (8 Şubat) kabul edilen “Türkiye’de Mevcut İnsan Hakları Durumu” başlıklı karar, güvenlik koşulları bakımından hayati sınamaları barındıran bir coğrafyada yer alan ve bu coğrafyada istikrar unsuru olarak kalabilmesini teminen YPG/PYD, PKK, DEAŞ, FETÖ ve benzeri terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdüren Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulları anlamaktan uzak bir karardır. Karar, salt eleştiri amacıyla muhtelif kaynaklardan toplanan dayanaksız iddiaların art arda sıralandığı bir yamalı bohçadan ibarettir."

" ÇARPIK BAKIŞ AÇISI"

"Karar, 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen terörist darbe girişiminin her şeyden önce demokratik meşru hükümetimizi ve anayasal düzenimizi hedef aldığını, terörist darbecilerin başta yaşam hakkı olmak üzere vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini ihlal ettiklerini, hak ve özgürlüklerin bulunmayacağı baskıcı bir yönetim kurmaya teşebbüs ettiklerini gözardı eden çarpık bakış açısının bir başka yansımasıdır” denildi.

Açıklamada, “Devletimizin varlığına ve milletimizin demokratik yaşam hakkına yönelik tehditlerin tamamen bertaraf edilmesi için gereken Olağanüstü Hal (OHAL) gibi etkin tedbirleri almak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ödevi ve en doğal hakkıdır. Esasen OHAL, sadece ülkemizin başvurduğu bir yöntem olmayıp, milli güvenlik mülahazalarıyla bazı AB üyesi diğer ülkelerce de tatbik edilmiştir. OHAL bağlamında alınan tedbirler, hukuk içinde ve uluslararası yükümlülüklerimize uygun olarak yürütülmektedir. Sözkonusu tedbirler sürekli gözden geçirilmekte, bu konularda uluslararası kuruluşlarla şeffaflığa dayalı işbirliğimiz sürdürülmektedir” ifadesine yer verdi.

“Kararda bahsedilen, ‘tutuklu gazeteciler, milletvekilleri, insan hakları savunucuları’ gibi şahısların hiçbiri mesleklerini icra sebebiyle adli takibata uğramamış; haklarındaki suç isnatları nedeniyle bağımsız yargı tarafından soruşturmalar açılmıştır” denilen açıklamada, şunları kaydedildi:

"AP, ANLAMA KAPASİTESİNDEN YOKSUN"

“Zeytin Dalı Harekatı, BM Şartı’nın 51. maddesinde kayıtlı meşru müdafaa hakkına istinaden, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve uluslararası hukuka uygun olarak yürütülmektedir. Türkiye, harekatın başından beri meşru güvenlik endişelerini, harekatın hedef, amaç ve ilkelerini açıkça ortaya koymuştur. Operasyonun hedefinde terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD/YPG ve bölgedeki DEAŞ unsurları bulunmaktadır. PKK, AB’nin terör örgütleri listesinde yer almaktadır. Harekat kapsamında sivil halkın zarar görmemesi için gereken her türlü tedbir alınmaktadır. Türkiye’nin bölgesinde büyük bir özveriyle yürüttüğü terörle mücadeleye yönelik eleştiriler, AP içindeki bazı unsurların esasen bu mücadelenin Avrupa için de taşıdığı hayati önemi anlama kapasitesinden yoksun olduğunu göstermektedir.

Kendi binasında terör örgütünün paçavralarının asılmasına izin veren AP'nin böyle bir karar alması esasen şaşırtıcı değildir ve ülkemizin ve Türk halkının, inandırıcılığını çoktan yitirmiş olan AP'yi artık kâle alamamaktaki haklılığının açık göstergesidir. Dolayısıyla sözkonusu karar bizim için yok hükmündedir.”

BAKAN ÇELİK DE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

AB Bakanı Ömer Çelik Twitter hesabından Avrupa Parlamentosu’na tepki gösterdi:

“Zeytin Dalı Harekatına verilen tepkiler, terörle mücadele konusunda çifte standartın ne kadar yayıldığını gösteriyor. Bazıları ‘savaşa savaş eklemeyin’ diyor. Karşı karşıya olduğumuz terörist saldırıları hiç dikkate almıyorlar. Açıkça ‘terörle mücadele etmeyin’ demek bu. Halbuki savaşa savaş eklemiyoruz. Bize en vahşi şekilde saldıran terör örgütlerinin vahşetini durdurmak için meşru müdafaa hakkımızı kullanıyoruz.

Zeytin Dalı Harekatına karşı ‘endişe’lerini dile getirenler, terör örgütlerinin saldırısından endişe duymuyorlar mı? Bazıları da ‘Endişelerinizi anlıyoruz ama DEAŞ’a yoğunlaşmak gerekir’ diyorlar. Kendilerine ve bize saldıran DEAŞ’a karşı hassas olanlar, bize saldıran terör örgütü PKK’ya karşı kendilerine zarar vermiyor diye sempati besleme çifte standardına yuvarlanıyorlar.

Bu zihniyet, insan hayatının değerini yaşadığı coğrafya ya da mensup olduğu etnisite veya dine göre ayırt etme hastalığıyla dünyaya bakıyor. O yüzden kendilerine saldıran “terörist” oluyor, bize saldıran ise görmezden geliniyor.

Siyasi ve ahlaki iflastır bu. Mücadelemiz meşrudur. Sivil kayıp olmaması için elden gelen hassasiyet azami düzeyde gösterilmektedir. Sürekli ‘sivil kayıp’ diye cümleye başlayanlara teröristlerin attığı roketlerle kaybettiğimiz canları, sivil kayıpları hatırlatıyorum.

Son derece meşru bir mücadele yürütüyoruz. Maalesef terör örgütleri silah desteğini müttefiklerimizden, ideolojik desteği ise müttefiklerimizin ‘endişe’ ve ‘sivil kayıp’ kelimelerini mesnetsiz ve yanlış yerde kullanmasından kaynaklanan yaklaşımlarından alıyor.

Aylar boyunca insanlarımızın canına, terör örgütlerinin müttefiklerimizden aldığı roketlerle kastedilirken neden aynı ‘endişe’ ve ‘sivil kayıp’lar konusundaki hassasiyet cümlelerini duymadık?

Dünyanın herhangi bir yerinde terörle mücadele etmek gerektiğinde akıllarına ilk olarak Türkiye ile işbirliği yapmayı getirenler, Türkiye kendi güvenliği için terörle mücadele ederken terör örgütlerine sempati gösteriyorlar.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Reis; AB parlementosunda AFRİN harekatını protesto etmek için PKK paçavralarını boyunlarına Dolayıp oturan AB Parlementerlerine " Siz daha ÇOK Ağlayacaksınız" derken birşey biliyorduda söylüyordu Adamların tek derdi "aman itlerimizin başına bi iş gelmesin.Vurmayın etmeyin" başkada bi dertleri yok
Refarandum dan EVET çıktığında ab ile ilişkiler son bulacak idam çıkacak diye beklerken ... Papa da hayır diyordu kişi sevdiği ile beraberdi derken kiliselerde papazlarla arzı endam etmeye basladilar... soyunuz TÜRK degil onu anladıkta tek din islâm diyen bir MÜSLÜMAN papadan dua isteyemez istiyorsa kardinaldir.
@mah6bsddn4 ab ile ilişkiler son bulacak mı? kim dedi la onu. duburundan element uydurma
Bize ters gelir be AB.. Teröristlere demokratik hak olmaz... Bu kadar meraklıysanız terör kısmına AB topraklarından siz demokratik hak verip, özerlik verin...
İnşallah ira canlanıp 1000 katı güçle başınıza bela olur . o zaman bakalım ne yapacaksınız
suriyeden gelen göç kaplarınıza dayanınca feryatetiniz.insan hakkı falan düşünmediniz,islami kültüre sahip bu insanlara 2sınıf insan gözüyledahi bakmadınız.ama 600 yıl 3 kıtada hüküm sürmüş osmanlının ecdadı TÜRKLER mesele olunca gıcıklığınız tepi yor. nasıl yemedimi? parçalayamadınızmı? etnik,mezhep ayrıştırmalarınız tutmadımı.alet ettiğiniz birtakım zümrede artık tarih boyu acısını çekecek.
Canınız cehenneme..!!!içimizdeki hainler bunların sözüne güvenip bozgunculuk yapmayın sizide satar bu Avrupa çomarları..
AP yada AB ülkeleri ne zaman bizi eleştirip tepki veriyorlarsa doğru yoldayız demektir. Tüm itlerinizi öldürüp size göndereceğiz! Eski Türkiye yok artık!!!
Merak etmeyin pkk terörü onları da vuracak ufak ufak gösterilerle başladı yarında silahla eylemlere toplumun huzurunu devletlerin yapısını bozmaya başlarlar..o zaman bu kararı hatırlarlar..gerçi ab dede yüzyok ..tükürdükçe yarabbi şükür demokrasi diyor...
kardeş valla daha evimizde bile korkudan muhalefeten yapamaz olduk bizde topluma uyalim.dedik yaşa reis bravo reis şanpiyon reis ???anlayana
Sn. Ömer Çelik size bir görev değişimi gerekiyor, böyle giderse çok yakında AB bakanı diye birşey olmayacak.
Onlar sizin devrişmeleriniz, Fransa'nın, İngiltere'nin, ABD nin, Almanya'nın vs... üzerinde vesayet kurup; Türkiye ve Ortadoğu dan nemalanıp, kral gibi yaşıyor milletiniz...
Bu kadar düşünüyonuz Suriye deki insanları,niye kapınızı açıp almadınız.niye mültecileri ülkenize sokmuyonuz,insan hakları diyorsunuz da bunlara niye insan gibi davranmıyonuz,kucağında çocuğuyla mülteciye çelme attınız bumu insan hakkı,denizlerde öldürdünüz bunlardan sizler sorumlusunuz.hangi insan hakları sizin parlementonuzda geçerli,sadece pkk ve destekçilerinin hakları mı geçerli.müllteci müslüman insan hakları yokmu,el kaldırıp onayladığınız kararlarda vs.sizin seçtiğiniz insana göremi oluyor bu haklar.Türkiye gibi yıllardır,teröristlerle uğraşsaydınız sizler,yerinizden bile kalkamazdınız
Gerçekler acıdır ama biz gerçekte olsa acıyı duymak istemeyiz, liderimiz dünya lideri ve allahın tüm sıfatlarını taşıyor, ohal çok güzel, her ses teli aynı nağmeyi çıkarmaya mecburdur
Bu kadar düşünüyonuz Suriye deki insanları,niye kapınızı açıp almadınız.niye mültecileri ülkenize sokmuyonuz,insan hakları diyorsunuz da bunlara niye insan gibi davranmıyonuz,kucağında çocuğuyla mülteciye çelme attınız bumu insan hakkı,denizlerde öldürdünüz bunlardan sizler sorumlusunuz.hangi insan hakları sizin parlementonuzda geçerli,sadece pkk ve destekçilerinin hakları mı geçerli.müllteci müslüman insan hakları yokmu,el kaldırıp onayladığınız kararlarda vs.sizin seçtiğiniz insana göremi oluyor bu haklar.Türkiye gibi yıllardır,teröristlerle uğraşsaydınız sizler,yerinizden bile kalkamazdınız
Bu kadar düşünüyonuz Suriye deki insanları,niye kapınızı açıp almadınız.niye mültecileri ülkenize sokmuyonuz,insan hakları diyorsunuz da bunlara niye insan gibi davranmıyonuz,kucağında çocuğuyla mülteciye çelme attınız bumu insan hakkı,denizlerde öldürdünüz bunlardan sizler sorumlusunuz.hangi insan hakları sizin parlementonuzda geçerli,sadece pkk ve destekçilerinin hakları mı geçerli.müllteci müslüman insan hakları yokmu,el kaldırıp onayladığınız kararlarda vs.sizin seçtiğiniz insana göremi oluyor bu haklar.Türkiye gibi yıllardır,teröristlerle uğraşsaydınız sizler,yerinizden bile kalkamazdınız
SKANDALMIŞ neresi skandal yalanmı kim gerçekleri konuştuysa içerde kim gerçekleri yazdıysa içerde HIRSIZ IRKÇI faşistler DIŞARDA ÜLKENİN İTİBARINI DÜŞÜNEN YOK YETER YAA
kimsiniz siz avrupa parlementosu ne iş yaparsiniz sizde bunlari terör örgütü olarak gördüğünüzü söylüyorsunuz sonra pacavralarini boynunuza asip parlementoda oylama yapiyorsunuz sizi adam yerine kim koyuyor acaba bakin lan işinize iki yüzlü sahtekarlar
Terör sizi de vursaydı siz anlardınız!Ama ALLAH büyüktür yücedir,onun hikmetinden sual olunmaz biz Türklere bu derdi verdiyse elbet bildiği vardır.Yorumlara bakıyorumda neden bukadar çeşmekeş içindesiniz?Neden tüm suçlu şu anki hükümet gibi gözükmekte?1994 te teröre verdiğimiz şehit sayısı 1145 askeri personel 992 vatandaş,ozaman cumhur başkanı Demireldi başbakan da tansu çillerdi,keza 93 de de hemen hemen aynısıydı teröre verdiğimiz şehit sayısı. Demekki bu oluşumu 1913 bab ı ali baskınıyla başaltmışlar 80 ihtilalinden sonrada 84 yılında pkk yı üretip bu vatana hep eziyet çektirmişler.
ey şeytanın oğulları abd-ab-siyonist ermeni yahudilerine neden bizlere yaptıkları gibi aynısını yani terörü yaşatmak lazım rahat uyku uyumamarı lazım bizim ajanlar ne iş yapıyor avrupalılar nasıl bize düşman teröriste yardım edip bize karşı kullanıyorsa biz neden yapmıyoruz kısasa kısas olmalı. gelelim biz insanız böyle şeyleri yapmayız yapanlara engel oluruz sebebide bizler müslümanız biz müslümanlar allahın her kulunu ve canlısına sevgi saygı duyan kullarıyız bizler müslümanlarız onlar şetandır dinsizdir.çıkar menfeatleri için analarını babalarını kardeşini her daim satarlar bizden deyildir.
bu avrupaya terörü yaşatmak lazım rahat uyku uyumamalı bizim ajanlar ne iş yapıyor avrupalılar nasıl bize düşman teröriste yardım edip bize karşı kullanıyorsa biz neden yapmıyoruz kısasa kısas olmalı ...
Diğer Haberler