AP'den vize serbestisine Kıbrıs koşulu

Avrupa Parlamentosu (AP) Türk vatandaşlarının AB vizesinden muaf tutulmasını Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanıması koşuluna bağladı.

AP'den vize serbestisine Kıbrıs koşulu

Terörizm ve büyük çaplı suçlarla mücadele için AB Polis Teşkilatı (Europol) ve yetkili Türk makamları arasında kişisel verilerin transferi konusunda AB ile Türkiye'nin müzakerelere başlamasına ilişkin Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından hazırlanan rapor bugün Strasbourg'da oylanarak kabul edildi.

Oy çoğunluğuyla kabul gören raporda, kişisel verilerin transferi konusunda müzakerelere başlanmadan önce Türkiye'nin, adalet ve içişleri alanlarında Kıbrıs Cumhuriyeti ile "tam, fiilen ve ayrımcılık yapmaksızın işbirliği yapmasının gerekli olduğu" ibaresi yer aldı. AP böylelikle bugün sadece Rumlar tarafından temsil edilen Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tanınmasını kişisel verilerin transferiyle ilgili müzakereler için koşul haline getirmiş oldu.

Kişisel verilerin transferi konusunda Europol ile anlaşmaya varılması, AB'ye vizesiz seyahatin koşullarından biri. Türkiye Europol ile müzakerelere başlamaya hazır olduğunu bu yıl şubat ayında AB'ye resmen bildirmişti. Mayıs sonunda AB heyetinin Ankara'da gerçekleştirdiği ziyarette ise Türkiye'nin attığı adımlar yeterli bulunmamıştı.

AP'nin bugün kabul ettiği rapora eklediği Kıbrıs koşuluna AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu'nun vereceği yanıt merak konusu. Avrupa Komisyonu konu hakkında hazırladığı taslak tavsiye kararında Kıbrıs Cumhuriyeti ile işbirliği konusuna girmemiş, sadece varılacak anlaşmanın AB Temel Haklar Şartı ile uyumlu olması gerektiğini belirtmişti. Kişisel verilerin transferi konusunda varılacak anlaşmanın AP'den de onay alması gerekiyor. AP'nin konuyu bu yıl sonbaharda açıklayacağı Türkiye raporunda da gündeme getirmesi bekleniyor.

Etki analiz raporu istedi

AP tarafından bugün kabul edilen raporda, "güvenlik alanında AB'nin çıkarları açısından cezai konularda Türkiye ile işbirliğinin gerekliliği ve orantılılığı" hakkında Avrupa Komisyonu'ndan kapsamlı bir etki analiz raporu da talep edildi.

Türkiye'deki temel hak ve özgürlükler sorununa da değinilen raporda, kişisel verilerin transferi konusunda anlaşma sağlanması halinde, transfer edilecek verilerin "idam veya her türlü insanlık dışı mahkumiyetin talebi, hükmü ya da infazı için kesinlikle kullanılmayacağına" dair güvence istenmesi şart koşuldu. Türkiye'nin "hukuksal, toplumsal ve kültürel yapısının AB'ninkinden değişik olduğu", bu nedenle kişisel veri transferinin "çok istisnai durumlarda" ve "ilgili kişi veya kişiler hakkında net güvenceler temin edildikten sonra gerçekleşmesi gerektiği" görüşüne yer verildi.

Raporda verilerin korunması ve muhafaza edilme süresi konusunda da Türkiye'nin kendisini AB mevzuatına uyarlaması istendi. AP, varılacak anlaşmanın özel bir izleme mekanizmasının denetiminde olmasını ve işleyişinin periyodik değerlendirmelerle gözetlenmesini de istiyor.

Europol daha önce Arnavutluk, Avustralya, Bosna, Kanada, Kolombiya, Makedonya, Gürcistan, İzlanda, Lihtenştayn, Moldova, Monako, Karadağ, Norveç, Sırbistan, İsviçre, Ukrayna ve ABD ile kişisel verilerin transferine ilişkin anlaşma imzalamıştı.

Europol ile Türkiye arasında 2004 yılında stratejik işbirliği anlaşması imzalanmış, bu anlaşma Mart 2016'da imzalanan ikinci bir anlaşmayla kuvvetlendirilmişti. Bu anlaşmalar Türkiye ile AB arasında kişisel verilerin transferini öngörmüyor.

Kayhan Karaca / Strasbourg

© Deutsche Welle Türkçe

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
sizin taaaaaaa bırakın bu ab sevdasını artık donumuza kadar almadan bizi kendilerine köle etmeden almazlar almazlar almazlar vazgeçin bu sevdadan
bu hükümet tv karşısında atıp tutar ama kapalı kapılar ardında kesin kabul eder. bakın görün
@selcuk_kk Aynen
artık tekadam karar verecek tanıdım dedımı iş bitti
TC.nin talihsiziği KENAN EVREN denen hainle ne yazık ki AB fırsatı yara aldı.NATO komutanı arkadaşının hatırına TÜRKİYE CUMHURİYETİ nin menfaatini heba etti.YUNANİSTAN'ı biz NATO nun askeri kanadına kabul etmiyorduk.Siyasilerin şartı şuydu.AB.için bize YUNAN engel olmayacak biz de YUNANIN NATO'nun askeri kanadına dönmesine izin verecektik. K.EVREN HAİNİ HEM MİLLETE DARBE YAPTI HEMDE VATANIN TOPRAĞINI BULGARA,HAKKINI YUNANA SATMIŞ MEL'UNDUR.
ADAMLAR RESMEN DALGA GEÇİYOR...
Burada hükümet aleytarlığı yapıp Ab borazanlığı yapanlara sormak istiyorum, Madem Türkiye nin, Ab üyeliği ve Vize serbestisi gibi konular bir şekilde Kıbrıs konusuna takılıyor, peki Güney Kıbrıs Rum kesimini ve Yunanistanı (vize serbestliğinden geçtim) nasıl Ab ye üye yaptınız? o dönemde Kıbrıs sorun değil miydi?? Evet, muhalif olanlar cevaplasın sonuçta Ab nin Türkiye temsilciliği görevi görüyorlar!!
@ilbertay onlar haçlı gözüm onlar zaten vize şerbeşt
ARTIK HER ŞEY TEK KİŞİYE BAĞLI, BİR EYTTTT ÇEKER, ÇÖZÜLÜR ...FAZLA MERAKLANMAMAK LAZIM...
mynet bizden önce tanımış kıbrış cumhuriyetiymiş one lanşiz hangi devletin uşağışınız admin dilinizle böldünüz ırakı kuzey ırak diye diye ırağın kuzeyi diyemediniz şimdide çoktan tanımışşınız bakıyoruzda en ufak bir taviz verilmeyecek ne kıbrışta ne afrinde nede şınırlarda nede adalarda gerekirşe 30 milyon ölürüz ama bir gıdım taviz vermeyiz
şimdi ne şartı koşuyor eskiden ab iyiydi şimdi sefalet içindeler bence uzak durmak lazım bide şart koşuyorlar bitmişsiniz zaten ne şartı bu
eyyy le meyyy le sorunlar çözülmüyor.akılla ve diplomasi ile çözülüyor
salın Suriyelileri
Kıbrısın kalanınıda alıp tanımamız lazım hemen KıbrIs Cumhuriyetini.
AP Türkiye'nin lehine hiçbirşey yapmazlar,çünkü tamamı hırıstiyan ve yahudi topluluğu.
@rastgele1958 yaa adamlar kıbrıs sorunuydu yada türkiyenin kendilerine ayak bağı olduğu herşeyi hadi sizi ab ne alacağız diyerek ağzımıza bi parmak bal çalıp elimizdeki bal kovasını alarak hallediyorlar.. kıbrıs mevzusuda öyle..
kendi bayrağı var sonuçta bizim bayragımız farklı ecevit döneminde yardım ettik sonra bizim ülkemiz gibi görmeye başladık oysaki azerbeycan gibi yani kardeş ülke yani ap'nin isteği makul
Okey kabul etsinler zaten bitti ulke veya bitecek hic degilse basar gideriz sknti yok
Diğer Haberler