"AP'nin çoğunluğu Türkiye'nin üyeliğinden yana"

STRAZBURG(ANKA)-Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans Gert Pöttering, Avrupa Parlamentosunda büyük çoğunluğun Türkiye'nin üyeliğinden yana olduğunu söyledi.
Yunan Eleftherotipia gazetesine demeç veren Pöttering Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olarak, AP'nin büyük çoğunluğunun Türkiye'nin üyeliğinden yana olduğunu belirterek söyle konuştu:

"Türkiye ile müzakereler devam ediyor. Tamamlandığında bu çok önemli bir gelişme olacak. Çünkü Türkiye'nin bizim değerler sistemini bünyesine almış olduğu anlamı taşıyacak. O zaman "27"lerin veya sayısı o dönemde kaç olacaksa, üye ülkelerin parlamentoları ve Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin üye olup olmayacağı ve olmazsa nasıl bir ortaklık ilişkisinin bulunacağı hakkında karar alacaklar"

"Avrupa Parlamentosunun büyük çoğunluğu, kıstasları sadece teorik düzeyde değil, uygulamada da yerine getirmiş olması durumunda sanıyorum Türkiye'nin lehinedir" diyen Pöttering, "Tabii, bir ortaklık ilişkisinden yana olanlar da var. Ne olursa olsun, Türkiye'de kültürel ve dinsel azınlıklar AB'de yürürlükte olan haklara sahip olmalıdırlar" diye konuştu.(ANKA)