App Store’a zararlı uygulama yüklenebildi

Şimdiye kadar hep çok güvenli olmasıyla ön plana çıkan iOS’un App Store’una kullanıcı bilgilerini ele geçirebilen bir uygulama yüklediler.

App Store’a zararlı uygulama yüklenebildi

Android ve iOS platformu kıyaslandığında App Store’un Google Play’e göre daha güvenli olduğu söylenebilir. Ancak araştırmacıların buldukları yönteme bakılırsa App Store’da da kötü niyetli bir uygulama yayınlanabiliyor.

Yapılan araştırmada kullanılan uygulama aslında dışarıdan bakıldığında masum bir haber programı gibi görünüyor. İçerisinde parçalanmış kodlar bulunan uygulama bu nedenle de Apple’ın testlerinden herhangi bir sorun olmadan geçebiliyor. Fakat daha sonra içerisinde bulunan kodlar birleşiyor ve uygulama tamamen zararlı bir yazılıma dönüşüyor. Kullanıcının kişisel bilgilerini ve cihazın kimliğini öğrenebilen bu yazılım diğer uygulamalara bile saldırabiliyor. App Store’da kısa süre de olsa kalan uygulama, Apple’ın bu konuda bir zaafiyetinin olduğunu ortaya çıkarıyor.

Söylenilenlere göre Apple, uygulamaları yalnızca birkaç dakikalığına test ediyor. Bu da zararlı kodların saklanabilmesine olanak sağlıyor. Apple’a söz konusu açıkla ilgili bir rapor sunan ekip, konuyla ilgili detaylı verileri paylaşarak sorunun çözümüne yardımcı oldu. Apple ise yakın zamanda onay sisteminde değişikliklerine gideceğine dair ipuçları verdi ancak ne gibi değişiklikler olacağı konusunda ayrıntı açıklanmadı.

Akıllı Telefonunuz Sayesinde AIDS’le Mücadeleye Destek Olabilirsiniz

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler