HABER

Arafat'ın ölümünün 2. yıldönümü

GAZZE (İHA) - Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat, ölümünün 2. yıldönümünde Gazze'de törenlerle anılmaya devam ediyor.

Gazze'de bulunan Güney Erimel bölgesindeki meydanda toplanan binlerce Filistinli, 2 yıl önce Fransa'da ölen Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat'ı andı. Çoluk çocuk genç yaşlı Arafat'ın fotoğraf ve portrelerini taşıyan Filistinliler, "Arafat bizim babamız, bizim reisimiz" sloganları eşliğinde kalaşnikoflarla havaya ateş açtı. Arafat'ın kurduğu El Fetih örgütünün düzenlediği gösteriye FKÖ lideri ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas katılmazken, bazı Filistinliler, Arafat'ın İsrail tarafından öldürüldüğünü savundu.

"Arafat'ı hatırlamak" isimli mitingde konuşan 21 yaşındaki Ahmet Abbayari isimli Filistinli, "Yaser Arafat, İsrail tarafından öldürüldü; bunu biliyoruz. Ancak hiçbir ülke, şu an bu gerçeği açıklayamıyor" dedi. Arafat'ın milli kahraman olduğunu söyleyen 18 yaşındaki Hasan Sakallah ise, halkın birlik olması gerektiğini belirterek, "Yaser Arafat, bizim için, bütün Filistinliler için çalıştı. Ülkesi için iyi bir şeyler yapmak için uğraştı. Fetih Hareketi inşallah, Hamas'la birlikte yeni hükümeti en iyi şekilde kuracak" diye konuştu.

Arafat için dün de Ramallah'taki mezarı başında Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın katılımıyla bir tören düzenlenmişti. Ebu Ammar (Kurucu) takma adıyla tanınan Filistin davasının önderi, Devlet Başkanı Yaser Arafat, 24 Ağustos 1929 yılında doğdu. FKÖ içindeki en büyük grup olan El Fetih'in kurucusu önderi olan Arafat, 1969 yılından bağımsız Filistin devletinin temeli olarak düşünülen Oslo Antlaşması'yla kurulan Filistin Ulusal Özerk Yönetimi'nin kurulduğu 1993'e kadar FKÖ Yürütme Kurulu'na başkanlık etti. Arafat, 2 yıl önce Fransa'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler