HABER

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Olağanüstü Kudüs Toplantısı

- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr, ABD'yi "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma" kararından dönmeye çağırdı

KAHİRE (AA) - Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, ABD'nin "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma" kararından dönmesi çağrısında bulundu.

Mısır'ın başkenti Kahire'deFilistin ve Ürdün'ün talebi üzerine düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Olağanüstü Kudüs Toplantısı'nda konuşan Cubeyr, uluslararası toplumun, uluslararası barışın korunması için Filistin meselesine kapsamlı ve eksiksiz bir çözüm geliştirmesini talep etti.

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Büyükelçiliğini buraya taşıma kararından vazgeçmesini isteyen Cubeyr, "Daha önce de ABD'nin nihai bir çözüme ulaşmadan önceKudüs'le ilgili alacağı herhangi bir kararın, barış müzakerelerini daha fazla düğümleyeceği ve Müslümanları tahrik edeceği konusunda uyarmıştık." dedi.

Cubeyr, Suudi Arabistan hükümetinin, ABD'nin Kudüs kararını kınadığını ve bu ülkenin Kudüs'ün "Filistin topraklarının bir parçası" olduğunu vurgulayan uluslararası kararları ihlal ederek açıkça İsrail yanlısı bir tutum sergilediğini kaydetti.

(AA)

Geri Dön