Arap Birliği, İsrail'i kınadı

KAHİRE (İHA) - Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi. Toplantıdan İsrail'e kınama kararı çıkarken, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi de İsrail'in Gazze'deki saldırılarının sona ermesi için etkin olmaya çağrıldı.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında İsrail kınanırken, BM Güvenlik Konseyi'ne de Gazze Şeridi'nde yaşananlarla ilgili görev çağrısı yapıldı. Arap Birliği, toplantı sırasında İsrail'i yazılı olarak da kınamıştı. Filistin ve Lübnan gündemi ile toplanan Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısının ardından Genel Sekreter Amr Musa ile Arap Birliği Parlamentosu Dönem Başkanı Cubiti Dışişleri Bakanı Mahmud Ali birlikte basın toplantısı düzenledi. Musa, "İsrail'i aşırı güç kullanmak, sivilleri
katletmek ve Gazze Şeridi'ni işgal etmekten dolayı kınıyoruz" dedi. BM Güvenlik Konseyi'ni sorumluluklarını yerine getirmeye çağıran Musa, "Orada sivil katliamı oluyor. BM Güvenlik Konseyi'nin sorumluluğu var" diye konuştu. Musa, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik askeri operasyona ve işgale son vermesi gerektiğini belirterek, İsrail'i uluslararası kuralları hiçe saymakla suçladı. Hamas ve Fetih taraflarına da çağrı yapan Musa, iki tarafın da Mekke'de imzalanan protokole geri dönmesi ve protokole uyması gerektiğini vurguladı.

Lübnan konusuna da değinen Musa, seçimlerin bir an önce yapılmasını ve Lübnan Genelkurmay Başkanı Michel Süleyman'ın cumhurbaşkanı seçilmesini istediklerini anlattı. Musa, Suriye ile Lübnan'a bölgesel çıkarlar için birlikte çalışma tavsiyesinde bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Cubiti Dışişleri Bakanı Mahmud Ali ise, Gazze'deki işgalin kabul edilemez olduğunu belirterek, İsrail'i kınadığını kaydetti. Ali, "İsrail insanlığını unutmuş ve uluslararası kuralları hiçe sayarak sivilleri öldürüyor. Kimsenin bu duruma göz yumması beklenemez. İsrail, uluslararası topluma kulaklarını tıkamış, sivilleri öldürmeye devam ediyor" dedi.