HABER

Arap ve Türkmenler, Kerküki'ye tepkili

KERKÜK (İHA) - Kuzey Irak'ta yaşayan Arap ve Türkmenler, Kürt Bölgesi Parlamento Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki'nin, "140. maddenin ertelenmesi konusunda anlaşırsak, Kerkük dahil anlaşmazlık bulunan bölgeler bölgesel Kürt yönetimine dahil edilecektir" açıklamasına tepki gösterdi.

Kerkük İl Meclisi Türkmen Üyesi Hasan Turan, "Anayasaya aykırı bir sözdür. Çünkü anayasaya göre 140. maddede Kerkük ve diğer bölgelerin geleceği referanduma göre kararlaştırılacak. Eğer şimdiden bölgeler Kuzey Irak'a bağlanırsa, 140. maddeye gerek kalmaz. Kerküki'nin açıklamalarına hayret ediyorum. Çünkü bu açıklamalar anayasaya aykırıdır. Eğer onların dedikleri şartı kabul edersek, 140. maddenin uygulanmasına gerek kalmayacaktır. Bu sözler anayasaya ve Irak'taki bütün kural ve kanunlara aykırıdır. Biz Kerkük'ün özel statüye sahip olmasını ve ortak bir idareyle yönetilmesini istiyoruz. Bunu defalarca parti başkanlarımız ve parlamenterlerimiz dile getirdi" dedi.

Kerkük İl Meclisi Arap Üyesi Rakan Sait ise, "Bu sözler anayasaya ve ayrıca 140. maddenin ruhuna da aykırıdır. Orada, anlaşmazlık bulunan bölgelerle ilgili bir sınırlama var. Anlaşma sağlanamazsa, uluslararası bir hakemlik gerekiyor. Bunu da BM yapar. 140. madde anayasal olarak belirlenen özel sürede uygulanamazsa, parlamentoda bir çözüm yoluna gidilmelidir. Ama parlamentoya uygulama şartı koymak anayasal değildir. Biz 140. maddenin uygulanmasının karşısında bir engel değiliz, ama Araplar bu maddenin düzeltilmesini istiyor" diye konuştu.

140. madde; Kerkük, Altınköprü, Tuzhurmatu, Kifri, Kelal, Hanikin gibi anlaşmazlık bulunan bölgelerin 2007 yılının sonuna kadar yapılacak referandumla geleceklerinin belirlenmesini öngörüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler