HABER

Arınç: "Böyle bir şey saygısızlık olur"

Arınç: "Böyle bir şey saygısızlık olur"

ANKARA (İHA) - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yasama yılı açılışında önemli bir konuşma yaptığını belirterek, "Konuşmayı değerlendirme noktasında değilim, böyle bir şey saygısızlık olur" dedi.

Bülent Arınç, 22. Dönem 5. Yasama Yılı dolayısıyla verdiği resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in TBMM'nin 5. Yasama Yılı açılışında yaptığı konuşmasına ilişkin görüşlerini sorması üzerine TBMM Başkanı Arınç, "Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşması önemli bir konuşma. Zaten cumhurbaşkanlarının konuşmaları her zaman önemlidir. Konuşmayı değerlendirme noktasında değilim, böyle bir şey saygısızlık olur" diye konuştu. Arınç, Cumhurbaşkanı Sezer'in konuşmasına ilişkin bir başka soruyu yanıtlarken de kendisinin 5 yıldan bu yana temsilde adaletin önemine vurgu yaptığını, Cumhurbaşkanı Sezer'in de bugünkü konuşmasında aynı görüşleri ifade ettiğini kaydetti. Temsilde adaletin ve istikrarın iki önemli olgu olduğunu anlatan Arınç, "Biri diğerine feda edilmez. Yani istikrar olacak diye temsilde adaletten vazgeçemeyiz. Adalet olacak diye istikrarı gözardı edemeyiz. Temsilde adaleti sağlayacak bir sistemi bulmaya mecburuz. Bunu 5 yıldan beri söylüyorum, siz de biliyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Sezer'in, irticai faaliyetlerin son günlerde arttığına yönelik bir değerlendirmesi hatırlatıldığında ise Arınç, bu konuda bir kaç gün içinde derli toplu bir değerlendirme yapacağını söyledi.

Resepsiyonda davetliler ile ilgilenmeye özen gösteren Meclis Başkanı Arınç, Yargıtay Başkan Vekili Osman Şirin ile de bir süre görüştü. Görüşmede Şirin, Arınç'a Yargıtay'ın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yeni yasal düzenlemelere göre, Bölge Adliye Mahkemeleri'nin 1 yıl sonra faaliyete geçmesi gerektiğini anımsatan Şirin, bu mahkemelerin nerede kurulacağı, sayısı, hakim ve savcıların hangi binalarda hizmet vereceği gibi konuların henüz planlanmadığını, söz konusu mahkemelerin bu şartlar altında 1 yıl içinde faaliyete geçmeleri durumunda sistemin 'perişan' olacağını ifade etti. Şirin, Arınç'a, "İsteklerimiz bu yıl ziyadesiyle gelecek, kabul görmesini bekleyeceğiz" dedi.

TBMM Başkanı Arınç, resepsiyona katılan Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Marius Caligaris ile de ülkesinde yapılan seçimler konusunda görüştü. Ülkesinde bugün yapılan seçimlerin sonuçlarını Arınç'a aktaran Caligaris, iki parti arasındaki yaklaşık 1 puanlık çekişmenin seçimlere heyecan kattığını ifade etti. Resepsiyona katılan CHP Ordu Milletvekili İdris Sami Tandoğdu'nun kendisine 'fındık' konusundaki sıkıntıları dile getirmesi üzerine ise Arınç, Tandoğdu ile Suudi Arabistan Krallığı Ankara Büyükelçisi Muhammed Recaa Abdullah El Hüseyni'yi tanıştırarak, "Fındığı Arabistan'a satalım. Ben de size aracılık yapmış olayım" diye espri yaptı. Arınç'ın ardından El Hüseyni ile bir süre konuşan Tandoğdu'nun, Suudi Arabistan Büyükelçisi'ne tanıtım amaçlı olarak fındık göndereceği öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön