HABER

Arınç, Hindistan'a gidiyor

ANKARA (İHA) - TBMM Başkanı Bülent Arınç, 15-21 Aralık 2002 tarihleri arasında Hindistan'a resmi bir ziyarette bulunacak. Meclis Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Arınç'ın Türkiye ile Hindistan parlamentoları arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan gezisine, AK Parti Amasya Milletvekili Akif Gülle ile CHP Çorum Milletvekili Feridun Ayvazoğlu da katılacak. Arınç, 15 Aralık Pazar günü Hindistan'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanın'nda bir basın toplantısı düzenleyecek. Heyet, Hindistan'da ilk olarak 16 Aralık Pazartesi günü Mahatma Gandi'nin anıt mezarını ziyaret edecek.

Daha sonra Yeni Delhi'de parlamento binasına geçerek, Lok Sabha (Halk Temsilcileri Meclisi) ve Rajya Sabha (Üst Meclis) oturumdayken ziyaret edip, temsilcileri selamlayacak. Aynı gün öğleden sonra iki ülke parlamento heyetleri arasındaki resmi görüşmeler başlayacak. TBMM Başkanı Bülent Arınç ve beraberindeki heyet, Hindistan Halk Temsilcileri Meclisi Başkanı Monahar Joshi ile biraraya gelecek. Arınç, 17 Aralık Salı günü de Parlamento İşleri, İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Bakanı Pramod Mahayan'ı kabul ettikten sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Üst Meclis Başkanı Bhairon Shekawat ile görüşecek.

TBMM Başkanı Arınç, daha sonra da Hindistan Dışişleri Bakanı Yashwant Sinha'yı kabul edecek. Türk heyeti, 18 Aralık Çarşamba günü Yeni Delhi'den trenle Agra'ya geçerek Fatehpur Sikri, Agra Fort ve Tac Mahal'i ziyaret edecek, akşam saatlerinde yeniden Delhi'ye dönecek. Arınç ve beraberindekiler, 19 Aralık Perşembe günü Bangalor, 20 Aralık Cuma günü de Bombay'a geçecek. TBMM Başkanı Bülent Arınç, 21 Aralık Cumartesi günü Ankara'ya dönecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön