HABER

Arınç'tan Behiç Aşçı için girişim

İstanbul - TBMM Başkanı Bülent Arınç, F tipi cezaevlerini protesto amacıyla 265 gündür "ölüm orucunda" bulunan avukat Behiç Aşçı'nın durumuna işaret ederek, "İsteğimiz, Behiç Aşçı'nın 265 gündür devam eden direncinin, yani 'ölüm orucu' diye isim koyduğu olayın bitirilmesidir" dedi.

Arınç, Dolmabahçe Sarayı'nda Behiç Aşçı'nın ailesi ile bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede bir konuşma yapan Arınç, Behiç Aşçı'nın, 265 gündür kendisinin "ölüm orucu" olarak adlandırdığı bir direnişi sürdürdüğünü belirtti.

Geçen süre içinde Behiç Aşçı'nın hayatının tehlikeye girdiğini vurgulayan Arınç, kutsal bir hak olan yaşama hakkının herkes için geçerli olduğunu söyledi.

Bir avukatın, hayatını hiçe sayarak bir konu üzerinde ısrarla durduğunu dile getiren Arınç, buna millet egemenliğinin toplandığı Meclis'in duyarsız kalmasının
mümkün olmadığını ifade etti. Arınç, eylemin Behiç Aşçı'nın hayatını tehlikeye soktuğunu yineleyerek, "Vakit geçirmeden bu konu üzerinde duyarlılık gösterilmelidir. Behiç Aşçı, bir an evvel bu ölüm orucunu bırakmalıdır" dedi.

Ölüm orucuna son verilmesi durumunda Aşçı'nın sağlığına yeniden kavuşabileceğini kaydeden Arınç, "Kendince haklı olan bu mücadele, toplumda yankı bulacak ve dikkati çekmek istediği konu üzerinde daha büyük bir duyarlılık oluşabilecektir. Adalet Bakanlığı ve Meclis'in harekete geçmesi için ortaya
koyduğu direnç, bence görevini tamamlamıştır. Bu konuda Meclis Başkanı olarak ben arkadaşımızın bir an önce yaşama hakkına saygı gösterilmesi, kendisinin öncelikle bu saygıyı taşımasını arzu ediyorum. İsteğimiz, Behiç Aşçı'nın 265 gündür devam eden direncinin, yani 'ölüm orucu' diye isim koyduğu olayın bitirilmesidir"dedi.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön