HABER

Arınç'tan "erken seçim" açıklaması

ANKARA (İHA) - TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in "erken seçimin Nisan ayında olması" ile ilgili söylediği iddia edilen sözlerini değerlendirirken, "Bu konu bizzat kendileri tarafından açıklanmadıkça veya görüşmede bulunanlar tarafından açıklanmadıkça böyle bir konu üzerinde konuşmayı lüzumsuz sayarım" dedi.

TBMM Başkanı Arınç, bugün yapılan Başkanlık divanı toplantısının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi kabulünde "Nisan'da erken seçim yapılması"yla ilgili sözlerinin hatırlatılmasına Arınç, kendisinin bugün bu konuyu gazetelerden okuduğunu ifade ederek, basında okuduğu bu tür haberlere mesafeli olduğunu belirtti.

Bu konuda Cumhurbaşkanı'nın kendisi tarafından yapılmış bir açıklama olmadığı için "lüzumsuz" nitelemesinde bulunan Arınç, "Bu nedenle böyle bir konu üzerinde konuşmayı lüzumsuz sayarım" dedi.

Arınç, haberlerde Cumhurbaşkanı Sezer'in seçim barajını yüksek bulduğu yolunda değerlendirmelerde bulunulduğunu da hatırlatarak, Sezer'in böyle düşündüğü yolundaki işareti 1 Ekim'de Meclis'in açılışında yaptığı konuşmada da verdiğini anımsattı. Kendisinin de temsilde adaleti çok önemsediğini ve bunu defalarca dile getirdiğini anlatan Arınç, ancak bu dönem bu yönde bir değişikliğin parlamentonun gündemine gelmediğini, hiçbir siyasi partinin de böyle bir değişikliği gündeme getirmediğini hatırlattı. Arınç, "4 Kasım'da seçim olacaksa, bir yıllık seçim sürecinin içindeyiz. Yani böyle bir değişikliği yapamayacağız. Bundan da üzüntü duyuyorum" diye konuştu.

Arınç, Başkanlık Divanı'nda alınan kararlar konusunda bilgi verirken de yürürlüğe giren Genel Sekreterlik Teşkilat Yasası'ndaki değişiklikler doğrultusunda bazı düzenlemeler yaptıklarını anlattı. Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Bilgi İşlem Müdürlüğü ve Televizyon Müdürlüğü olmak üzere üç yeni müdürlük kurulduğunu ve bunlara kadro ihdas edildiğini bildiren Arınç, Yasama Uzmanlığı Yönetmeliği üzerinde çalıştıkları toplantıda ayrıca, sözleşmeli olarak görev yapan 259 milletvekili danışmanının brüt maaşlarını da 2 bin YTL'ye çıkardıklarını kaydetti. Arınç, TBMM kampüsü içinde bulunacak uygun bir yere İstiklal Marşı Kitabesi yapılması konusunda da bir karara vardıklarını açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön