HABER

Arizona'daki bir nükleer tesiste bomba paniği

PHOENIX (İHA) - ABD'nin Arizona Eyaleti'nde faaliyet gösteren bir nükleer tesise bombalı saldırı düzenlenmek istendi. Boru tipi bombayı son anda fark eden güvenlik görevlileri, olası bir faciayı önledi. Yaşanan durumun ardından tesis geçici süre ile giriş ve çıkışlara kapatıldı.

Arizona'da bulunan bir nükleer tesis, güvenlik görevlileri tarafından yapılan incelemeler sırasında sözleşmeli işçilerin kullandığı bir kamyonda boru tipi bomba bulunması üzerine geçici süreyle kapatıldı. Yaşanan durumun ardından tesise giriş ve çıkışlar durdurulurken, olayı incelemek üzere Maricopa Bölgesi Emniyeti'nden gelen bomba imha uzmanları, boru tipi bombanın etkili bir patlayıcı olduğunu söyledi.

Öte yandan sözleşmeli işçilerin Palo Verde Nükleer Üretim İstasyonu'na standart güvenlik kontrollerinin ardından alındıkları kaydedilirken, tesisin kapısında özel güvenlik personeli otomatik silahlarla nöbet tutuyor ve tesise girmek isteyenlere kimlik kontrolü yaparak, araçların altını arıyor.

Yaşanan olayın ardından açıklama yapan tesis yetkilisi Jim McDonald, "Kamuoyunu tehdit edecek herhangi bir durum söz konusu değil" dedi. Bu arada yüzlerce sözleşmeli personelin çalıştığı, ABD'nin en büyük nüükleer tesislerinden biri olan Palo Verde'de çalışan ve araçlarında boru tipi bomba bulunan şahıslar kısa sürede yakalanarak, gözaltına alındı. FBI ve bölge emniyetinden yetkililer, olay yerindeki incelemelerini sürdürüyor.

Geri Dön