HABER

Arkas Racing, '1 numara' ile piste çıkıyor

Yalçın Arsan; "Hedefimiz 1 kapı numarasını 2007'ye taşımak!"

Arkas Racing Takım Direktörü Yalçın Arsan, yeni sezon için takımın hedefini açıkladı; "1 Kapı numarasını 2007'ye taşıyacağız!" Arsan, geçtiğimiz sezonu Türkiye Pist Maxi Grup Şampiyonu olarak kapatan Erkut Kızılırmak'ın, yeni sezonda ‘1 kapı numarası' taşıyacak olan Opel Astra'sının, Arkas Racing renkleri ile çıkacağı pistlerde kazanmayı hedefleyeceğini söyledi.

Brian Ashwood Teknik Direktör
Takımın teknik direktörlüğü için İngiliz yarış mühendisi Brian Ashwood ile anlaştıklarını açıklayan Arsan, motor spor kariyerine 1960 yılında başlayan ve bugüne kadar Avrupa'da pek çok takım ve marka ile çalışmış ve sayısız başarılarda imzası olan Brian Ashwood ile Arkas Racing'in güç kazanacağını savundu.

2006 sezonuna 1 kapı numarasıyla başlayacak olan Arkas Racing Team'in gündeminde, 2005 şampiyonu Erkut Kızılırmak'ın yeni sezonda yarışacağı otomobilin kesinleşmesi olduğunu belirten Yalçın Arsan şunları söyledi: "Brian ile yaptığımız 2 yıllık anlaşmayla Arkas Racing'in yakın geleceğinin ilk temellerini attık. Ashwood'un varlığı teknik açıdan bize hem yurt içinde hem de yurt dışında bir çok olanak açıyor. İlk olarak 1 kapı numarası taşıyacak olan otomobilimiz ile ilgili alternatifleri değerlendireceğiz. İkinci adımımız ise bu otomobilin dışında takım renklerini taşıyacak diğer otomobil ve pilotlara karar vermek olacak."

Erkut Kızılırmak: "Sahaya kazanmak için çıkılır!."
Yeni sezonda Arkas Racing forması ile piste çıkacak olan son şampiyon Erkut Kızılırmak ise, yeni sezonun diğer sezonlardan fazla bir farkı olmayacağını ve prensip olarak her zaman kazanmak için start alacağını söyledi. Bu sezon bir çok yeni rakip ve otomobil isminin geçtiğini belirten Kızılırmak, "rakiplerin şampiyonluk unvanını almak için yarışacaklarını, kendisinin ise bu unvanı korumak için çalışacağını" söyledi. Vizyonunu uzun dönemli ve çok boyutlu planlar üzerine kurguladığını ifade eden Erkut Kızılırmak, "bu unvanı sadece bu senelik almadım; önümüzdeki senelerde de bu unvanı korumak ve devam ettirmek için çalışacağım" dedi

Değişen kurallar gereği aynı hafta sonu çifte yarış yapılacak olmasının spora çok şey kazandıracağını da savunan Erkut Kızılırmak, Türk pilotlarının rekabet kilometresinin azlığına dikkat çekti. Yeni kurallarla bunun nispeten artacak olmasının spora büyük katkısı olacağını ve kalitenin yükselmesini sağlayacağını belirten Erkut Kızılırmak, pilotların daha çok yorulacağını ve konsantrasyonun ön plana çıkacağını, taktik ve stratejinin önem kazanacağını ifade etti: "Motor sporları rakipsiz olmaz; bu sene rekabetin artmış olmasını çok olumlu bir nokta olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca kurallar değişti, tur sayıları arttı ama değişmeyen tek şey; herkesin öncelikle finiş bayrağı altından geçmek zorunda olması! Pilot olarak görevimiz rakiplerimizi geride bırakarak finiş bayrağının altından ilk geçen olmak"

Yeni sezonda yeni otomobil ile yarışmayı arzu ettiğini belirten Erkut Kızılırmak, "Otomobil konusunda iki senaryomuz var" dedi ve ekledi: "Tabii gönlümüzdeki senaryoda, bir üst modele geçmek yatıyor ama sonuçta otomobilimiz Opel Astra.Geçen sene bizi şampiyon yapan otomobil ve biz kendisinden yana şikayetçi değiliz. Güçlü bir marka ve iyi bir yarış otomobili."

Yeni teknik ve idari kadro ile yeni bir takıma geçmiş olmasının hem kendisi, hem de geçtiği takım açısından daha iyiyi yapmak adına gerçekleştirilen değişiklikler olduğunu ve bundan yana çok memnun olduğunu söyleyen Kızılırmak, "Yeni bir soluk, yeni bir nefes getirilmeye çalışıldığını düşünüyorum. Sporun bu tür transferlere ve zenginliğe ihtiyacı var." diye konuştu.

Motor sporları kariyerinin pist kökenli olduğunu anımsatan Erkut Kızılırmak, pist yarışları içerisinde bir dünya yarışı ülkeye geldiği zaman, hem ülkeyi temsil etmenin, hem de kişisel anlamda orada olmasının kendisi açısından çok önemli olduğunu ve birinci hedeflerinin WTCC İstanbul'a geldiği zaman yine içinde yer almak olduğunu söyledi. Bunu bir görev olarak nitelendiren Kızılırmak, bu disiplinde hangi otomobille yarışacağının değil; tavanında Türk bayrağı olan bir otomobilin İstanbul Park'ta start almasının önemli olduğunu anlattı. Yarış km'sı eksikliğini yurt dışından gidermeyi ve birkaç yarışa veya şampiyonaya katılmak istediğini belirten Erkut Kızılırmak, koşullar uygun olur ve de bir takımla anlaşırsa İngiltere Binek Otomobiller Şampiyonası'nda bir kaç yarışta da yer almak istediğini söyledi.

Türkiye Şampiyonası'nın bu sezon İzmir'de başlayacağını belirten Erkut Kızılırmak, "Sezona nasıl başlarsanız öyle devam eder. Yüksek moral ile başlarsanız da, öyle devam eder. Bu yüzden İzmir'de elimden geleni yapacağım." dedi.

"Yüksek rekabet rekor getirir"
Pistteki yüksek rekabetin beraberinde rekorların kırılmasını da gündeme getireceğini savunan Erkut Kızılırmak, Türkiye pistlerindeki touring rekorların hepsinin kendisine ait olduğunu ve bunları iyileştirmesinin de hedefleri arasında yer aldığını söyledi. Piste yeni katılacağı duyurulanların yarısının gerçekleşmesi halinde bile, çok çekişmeli ve heyecanlı bir sezon olacağını savunan Erkut Kızılırmak, sözlerini şöyle tamamladı; "Güçlü adaylar var. Rekabet hem beni hem sporu geliştirir. Tüm yarışçılar, seyirciler ve federasyon adına güzel bir sezon olmasını ve de kazasız, zevkli, çekişmeli, sportmence bir sezon olmasını diliyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler