HABER

Arkeolojik sit alanından çalmış! Video çekip satmaya çalışmış

Arkeolojik sit alanından çalmış! Video çekip satmaya çalışmış

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilen mağaradan heykel çalan kişinin görüntüleri ortaya çıktı. Heykeli çalan S.G.'nin, tanıttığı ve sergilediği tarihi eser için müşteri aradığı öğrenildi. S.G. ve M.Ö., tutuklandı.

Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Kandıra Hacılar Mahallesi Yağbolu mevkiinde içerisinde Helenistik döneme ait çok sayıda tarihi eser bulunan ve 1'inci derece sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan bir mağaradan heykel çalındığını belirledi. Jandarma, S.G.’nin çalınan tarihi eseri tanıttığı videoyu ele geçirdi. S.G.’nin cep telefonuyla çekilen videoda, heykeli metre ile ölçerek boyutlarını gösterirken, “Şimdi taşı dışarıya ben çıkardım. Taş dışarıda elimde. Ne gerekiyorsa artık gerisi size kalmış” diyerek, mesajla bazı kişilere gönderdiği belirlendi. Olayla ilgili olarak M.Ö. ve S.G. gözaltına alınırken, heykel ele geçirildi. Adliyeye sevk edilen M.Ö. ve S.G. tutuklandı. Heykel ise müze müdürlüğüne teslim edildi.

caldigi-tarihi-eseri-cektigi-video-ile-tanitti_6098_dhaphoto1


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
o kadar tarihi eserler yurt dışın kaçırılıyor onları niye incelemiyorlar,değeri olmayan tarihi diye milleti hapise atılması hiç iyi birşey değil,bu tarihi eşyaların yurt dışına kaçırılmasında birinci turistler ikinci konsolosluklar üçüncüsü ise devletin denetimde yetersiz kalmasından kaynaklanıyor birde devlet görevlilerin içinde yabancılarla işbirliği yapan şahıslar da olabilir
Geri Dön