HABER

Artık nüfus sayımı yapılmayacak

ERZURUM (İHA) - Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Adnan Türkdamar, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sayesinde bundan sonra nüfus sayımının yapılmayacağını ve ikametgah ilmühaberinin kalkacağını söyledi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Erzurum'da Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) ile ilgili toplantı yapıldı. Geçen yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yürütülen sistem ile ilgili il ve ilçe nüfus müdürlükleri, belediye, TEDAŞ personeline bilgi verildi.

Toplantıda konuşan Adres Daire Başkanı Kenan Türkdamar;"Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından ulusal nüfus veri tabanını ve nüfus sayımını gerçekleştirmek üzere bir yıl boyunca evlere tek tek ulaşarak oluşturulan ADNKS, bizim genel müdürlüğümüze devredilmiştir. Genel müdürlüğümüze devredildikten sonra önce mevzuat çalışmasını kanun yönetmelik, genelge ve eğitim çalışmalarını Ankara'da sürdürdük. Sistem ile ilgili 30 ilde verdiğimiz eğitimlere bugün Erzurum'da devam ediyoruz. Oluşturulacak sistem sayesinde belediyelerde yapı ruhsatlarını sağlayabilecekler. Şu an tek bir format var tüm Türkiye'de belediyeler bu sisteme giriyor ve yapı ruhsatlarını bu sistemden sağlıyor. Tabii kayıt dışılığı önlemek ve ulusal adres veri tabanını oluşturmak için de önemli. Sistem sayesinde artık nüfus sayımı yapılmayacak. Muhtarlar ikamet ilmühaberi almayacak, istatistik daha rahat tutulacak." dedi.

Geri Dön