Artvin’de yayla evlerine ayı baskını

Artvin’in Şavşat ilçesinde aç kalan ayılar yiyecek bulabilmek için girdiği birçok yayla evini talan etti.

İlçenin yüksek kesimlerine yiyecek bulabilmek için arayışa giren ayılar bölgede bulunan yayla evlerine saldırdı. Şavşat’ın Meydancık Köyü Çukur Yaylası’nda 15’e yakın yayla evine giren ayılar, evlerdeki tüm eşyaları da dağıtarak talan etti. Ayıların ahşap evlerde pençe ve diş izleri bıraktığı da gözlendi.

Kışın gelmesiyle yayları vatandaşların yaylalarını terk etmesini fırsat bilen ayılar evlerde hasar neden oldu. Ahşaptan yapılan yayla evlerinin kapılarını dişleri ve pençeleriyle kırarak evin içindeki un, yağ, şeker ve diğer yiyecekleri yiyerek karınlarını doyururken, evlere de zarar verdiler. Yayla evlerini kontrol etmek için bölgeye çıkan vatandaşlar gördükleri manzara inanamadılar. Ziyaret amaçlı yaylaya çıkan bölge sakinlerin Erol Işık, gördükleri manzara karşısında şaşkına dönerken, bu durumu fotoğrafladılar. Erol Işık ”Bu sene havalar sıcak gitti. Bu mevsimde yaylada kar olmaması nedeniyle yaylaya çıkarak kontrol etmek istedik. Geçen yılda böyle bir ayı saldırısına maruz kalmıştık. Neredeyse her yayla evine girmiş. Kapıları kırmış, tahtaları sökmüş. Yayla içindeki eşyaları dışarı atmış. Ayılar kış aylarında yiyecek bulma sıkıntısı çekiyor. Nerede yiyecek kokusu alıyorsa oraya giriyor. Bunu her yıl yaşamak istemiyoruz. Bir an önce buna çözüm bulunmalı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Ne kadar çok biliyorsunuz siz öyle?Artvin/Şavşat zaten doğal yaşamın, el değmemişliğin kanıtı olan yerlerden biri. Tabii siz de haklısınız hayatınız da hiç yaylaya mı çıktınız ya da yayla evi mi gördünüz? Birincisi insanlar hayvanların yaşam alanını mahvetmiyor. Köyde yaşayan yaşlı kesim ya vefat ettiği için yada çok yaşlanıp köy hayatına devam edemedikleri için köy boş kalıyor. Ekolojik dengeye katkı sağlayamıyor. Genç nüfusta Büyükşehirlere göç edince hayvanlar aç kalıyor. İkincisi yayla evleri gerçekten derme çatma olabiliyor. Çünkü sürekliliği yok. Bizde çok isterdik şömineli bungalov ev:)
İnsanlar, hayvanların doğal yaşam alanlarını mahvedip bitirince , hayvanlarda bizde sizin yaşam alanlarınızı mahvederiz gibi bir şey olmuş bu. Ama dikkat edilmesi gereken, birisi aç kaldığı için mahvediyor, diğeri yani biz keyfiyetten mahvediyoruz…
Bu nasıl yayla evi bune pislik ayılar bukadar pis düzensiz derme çatma biryer olurmu diye isyan edip talan etmişlerdir .
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler