HABER

Asgari ücret 2 yılda yüzde 14 eridi

Asgari ücret 2 yılda yüzde 14 eridi

Ankara (AA)- DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından yapılan araştırmada, asgari ücretin, asgari geçim haddi karşısında yüzde 14 eridiği savunuldu.

TÜİK tarafından Asgari Ücret Tespit Komisyonuna sunulan ve bir işçinin sadece kendisi için geçinmesi gereken en alt düzeyi gösteren "asgari geçim haddi" verileri ile son 2 yıldaki enflasyon rakamları arasındaki farka işaret edilen araştırmada, söz konusu 2 yılda asgari ücretin enflasyon karşısında kaybı yokmuş gibi görünmesinin, "enflasyon artışlarının, emekçilerin enflasyonunu yansıtmadığının" bir göstergesi olduğu savunuldu.

Araştırmada, asgari ücretlinin geçim haddinin, son 2 yılda TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerinin yüzde 12 üzerinde gerçekleştiğine dikkat çekilirken, bu farkın enflasyona dayalı yapılan ücret artışlarıyla, asgari ücretlilerin kayıp hanesine yazıldığı ifade edildi.

Araştırmaya göre, 2002 yılının Aralık ayında TÜİK Asgari Geçim Haddi'nin yüzde 56'sı olarak belirlenen asgari ücret, 2003 yılının Aralık ayında yüzde 57, 2004 yılı Aralık ayında yüzde 75 düzeyine çıktı. Son 2 yıldaki kayıplarla bu oranın yüzde 65 düzeyine çekildi.

Asgari ücret 2005 yılı Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 10,03 oranında artarken, aynı dönemde asgari geçim haddinin yüzde 20,41 oranında arttığı belirtilen araştırmada, bu kayba, 2006 yılı verilerinin eklenmesi ile kayıp oranının yüzde 14'e ulaştığı dile getirildi. Araştırmada, "2002 ve 2003 Aralık aylarında gerçekleştirilen yüksek artışlar, son 2 senede ciddi bir darbe aldı" görüşüne yer verildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön