HABER

Asgari ücret 4 yılda yüzde 120 arttı

Asgari ücret 4 yılda yüzde 120 arttı

SİVAS (İHA) - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, asgari ücrette, hükümetlerinin 4 yıllık süresi sonunda yüzde 120'nin üzerinde bir artış olduğunu kaydetti.

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Sivas'a gelen Bakan Şener, Şarkışla İlçesi'ne geçerek Kaymakam İsmail Çapaklı'yı ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Şener, asgari ücretin açıklandığını belirterek, "Asgari ücret 2003 yılı sonu itibariyle 180 YTL idi. 180 YTL olan asgari ücret 419 YTL olmuştur. 16 yaş altı için 403 YTL olmuştur. Daha önceki asgari ücret artış oranına baktığımızda değişik değerlendirmeler yapılabilir. Geldiğimiz nokta itibariyle 2002 sonundan bugüne kadar tümilatif enflasyon yüzde 50'nin altındadır. Asgari ücrette 4 yıllık süre içerisinde artış oranı yüzde 120'nin üzerindedir. Dolayısıyla enflasyonun yüzde 50 altında olduğu 4 yıllık enflasyonu düşünürsek hükümetimiz zamanında asgari ücret reel olarak artmıştır. Bir bütün halinde bu şekilde değerlendirmek lazım. Nasıl olsa devletin cebinden çıkmıyor. İşverenin çalıştırdığı işçiye vereceği parayı ifade ettiğine göre büyük ölçüde bu örneğin birkaç milyar niye tespit edilmiyor diye sorulabilir. Böyle durumlarda ise bildiğiniz gibi piyasada kayıt dışılık yaygılaşıyor, kayıt dışıda ekonomik olarak başka zararlar ortaya çıkarabilir. Asgari ücret çok yönlü hesaplar ve dengeler çerçevesinde belirleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu da zaten çok hassas, objektif değerlendirmeler yapmaktadır. Bu değerlendirme sonucunda geldiğimiz nokta itibariyle 4 yıllık asgari ücret artışı enflasyonun üzerindedir ve de reel artışı ifade etmektedir" dedi.

Bakan Şener, daha sonra ilçe merkezinde yeni yaptırılan kız meslek lisesinin açılışını yaptı.
TOKİ tarafından yaptırılan 224 konutluk evlerin anahtar teslim törenine de katılan Bakan Şener, soğuk hava ve şiddetli rüzgar nedeniyle buradaki konuşmasını kısa tuttu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön