HABER

Asgari ücret fiyat artışlarına yenildi

Asgari ücret fiyat artışlarına yenildi

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasının araştırmasına göre, asgari ücrete bu yıl yapılan zam, yıl sonu gelmeden kira, doğal gaz, ekmek, kömür ve ulaşımdaki fiyat artışlara yenildi.

Birleşik Metal-İş Araştırma Dairesinin TÜİK fiyatları üzerinden indeksleme yöntemi ile yaptığı araştırmaya göre, asgari ücretlinin alım gücü ekmek karşısında yüzde 3 gerilerken, asgari ücretle alınan ekmek sayısı da Aralık 2005'tekine kıyasla 50 ekmek azaldı.

Ev kiralarındaki artış yılın ilk 10 ayı için 50 YTL'ye ulaşırken, Haziran ayından itibaren asgari ücrete yapılan zammı geride bırakmaya başladı.

Kömür fiyatındaki artış geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 22,9'a, doğal gazdaki artış ise yüzde 23,4'e kadar çıktı.

Belediye otobüs bileti fiyatları da yılbaşından bu yana 91 YKr'den 1.20 YTL'ye yükseldi. Yüzde 12'yi bulan fiyat artışı, Ağustos ayından itibaren asgari ücrete yapılan zam oranını geçti.

Birleşik Metal-İş Yönetim Kurulunca yapılan değerlendirmede, asgari ücretin çalışanların aileleri ile birlikte 12-13 milyon kişiyi doğrudan etkilediği vurgulanarak, "Asgari ücretin açlık sınırının altında belirlenmesi 12-13 milyon insanın açlığa mahkum edilmesi anlamına gelmektedir" denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön