HABER

Asgari ücrette 2. raund

Asgari ücrette 2. raund

Ankara -(AA) Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2007'den geçerli olacak yeni ücreti belirleme çalışmaları çerçevesinde bugün 2. kez toplanıyor.

TİSK'te gerçekleştirilecek toplantıda, ilk toplantıda alınan karar doğrultusunda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Maliye Bakanlığından istenen ekonomik ve sosyal göstergeler ele alınacak.

TİSK, asgari ücrette, "Uluslararası rekabet gücünü zayıflatacak, işsizliği ve kayıt dışını büyütecek artışlardan titizlikle kaçınılması" gerektiğini savunuyor.

Asgari ücretin, "insanca yaşanacak ücret" özelliğini koruması gerektiğini belirten Türk-İş ise net asgari ücretin, en az 605 YTL olarak hesaplanan "açlık sınırına çekilmesini" talep ediyor.

SSK verileri, Türkiye'de yaklaşık 7 milyon kayıtlı işçinin yüzde 44'ünün asgari ücretle çalıştığını ya da asgari ücretli olarak gösterildiğini ortaya koyuyor.

Bu arada, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı ve asgari ücretin belirlenme şekline karşı "İnsanca Bir Yaşam İçin Asgari Ücret" isimli kampanya başlatan DİSK, toplantının yapılacağı TİSK binası önünde basın açıklaması yapacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön