HABER

Aşık Reyhani, Bursa'da vefat etti

Bursa - Ünlü halk ozanı Aşık Reyhani (74), Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesindeki evinde vefat etti.

1990'lı yıllarda Erzurum'dan Bursa'ya göç eden, kalp rahatsızlığı bulunan, yaklaşık 3 yıl önce hipertansiyona bağlı felç geçirdikten sonra rahatsızlığı artan Reyhani, dün akşam evinde yaşama veda etti.

Aşık Reyhani'nin cenazesi, evinin bulunduğu Değirmenönü Mahallesi'ndeki Merkez Camisi'nde bugün kılınacak ikindi namazının ardından Cumalıkızık Mezarlığına defnedilecek.

İran'dan Avrupa'ya birçok ülkede türkü söyleyen Aşık Reyhani, katıldığı yarışmalarda da birçoğu birincilik olmak üzere çeşitli ödüller aldı. 1980'li yılların başında Erzurum'da bulunan Doğu Ozanları Derneğinin başkanlığına getirilen Aşık Reyhani, birçok ülkeye konser ve konferanslara katılmak üzere çağrıldı. Ayrıca ABD'nin Michigan Üniversitesinde katıldığı bir konferanstan sonra kendisine fahri öğretmenlik unvanı verildi.

Şiirleri birçok gazete ve dergide yayınlanan, araştırmalara konu olan Reyhani'nin şiirlerinin bir bölümünü topladığı "Alvarlı Reyhani" (1962), "Böyle Bağlar" (1966), 'Kervan" (1988) ve bazı düşünce ile şiirlerinden oluşan "Şu Tepenin Arkasında" adlı kitapları ve Dilaver Düzgün'ün hazırladığı "Aşık Yaşar Reyhani" (1997) adlı kitap bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön