Aşırı terlemeye son

Aşırı terlemeye son

Aşırı terlemede sempatik sinirlerin kesilmesi yöntemi olan endoskopik torasik sempatektomi (ETS) yöntemi çok tartışılan, eleştirilen ve bazı yan etkileri olan bir cerrahidir. Bu ameliyat hem el, hem koltuk altında aşırı terlemesi olan hastalarda uygun hasta seçimi sonrası; oluşabilecek yan etkilerin de hasta ile iyice tartışılması sonrası yapılabilecek bir müdahaledir,ancak yalnızca koltuk altı terlemesi olan hastalar için çok aşırı, gereksiz büyük bir operasyondur. Çünkü, koltuk altı ter bezlerinin çıkarılmasıyla yapılabilecek çok daha küçük ve yan etkisiz bir müdahale ile bu sorun çözülebilmektedir. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Koç, Mynet okurları için yazdı.

Koltuk altı ter bezleri, liposuction yapar gibi ter bezlerinin emilmesiyle; ter bezlerinin kürete edilerek, yani kazınarak dışarı alınması ile veya bu ter bezlerinin cerrahi yöntemle çıkarılması ile ortadan kaldırılabilir.. Suction ve küretaj yöntemlerinde ter bezleri tümüyle ortadan kaldırılamadığı için sonuçlar çok değişik düzeyde olabilmektedir ve bu müdahalelerin garantisi yoktur. Ter bezlerinin çıkarılması ise iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisinde ter bezlerini içeren deri bölgesinin bir kısmının da çıkartılması işlemi uygulanmaktadır.

drbulent.koc@mynet.com

Ancak bu yöntemde skar dokusu,yani iz kalması ve bir kısım deri kaybı olduğu için kol hareketlerinde az da olsa kısıtlanma olması gibi sorunlar vardır. Bu nedenle önerilmemektedir.

Diğer ve çok etkili bir yöntem ise yalnızca ter bezlerinin çıkartılmasıdır. Derinin hemen altında deri ile deri altı yağ dokusu arasında yerleşmiş olan ter bezlerinin deneyimli cerrahlarca ince bir cerrahi ile temizlenmesi sonucu hastalar aşırı terleme sorunundan tümüyle kurtulabilirler. Çok küçük bir yaradan yapılabilen bu operasyon sonrası hastalar ilk bir hafta kadar spor yapamamak , yükseğe uzanamamak gibi aşırı kol hareketi kısıtlanması dışında bir sıkıntı yaşamamaktadırlar ve bir hafta on gün içerisinde normal yaşantılarına dönebilmektedirler.

drbulent.koc@mynet.com

Aşırı terleme hastalığı ve tedavileri ile ilgili detaylı bilgiye genel cerrahi yazılarımız arasındaki "Aşırı terleme ve tedavisi" başlıklı yazımızda ulaşabilirsiniz.

Aşırı terleme ve tedavisi

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler