HABER

Aşırı zayıflık tehlikeli

Giydiklerinin üstüne yakışmadığını düşünen, zayıflıktan dolayı sağlık sorunları yaşayan insanlar kilo almak istiyorlar. Ancak uzmanlar, sorunun sebebinin genetik, yoğun çalışmaya veya düzensiz beslenmeye bağlı olabileceğini bildiriyor.

Aşırı zayıflık tehlikeli

Uzmanlar, zayıflıktan dolayı bedenine göre kıyafet bulamama, bunların üstünden düşecek gibi durmasının, kişilerde psikolojik bozukluğa yol açabildiğini belirtiyor. Aşırı zayıf kişilerin, çabuk yorulmalarından dolayı iş verimliliklerinin düştüğünü ve kansızlık gibi sorunlarla karşılaştıklarını vurgulayan uzmanlar, alkol ve sigara kullanımına göre kalp hastalıklarına yakalanma riskinin de arttığını kaydediyor.

Uzmanlar, zayıfların, gerekli vitaminlerde eksiklik olduğunda bağışıklık sisteminde zayıflık ortaya çıkarak çeşitli hastalıklara karşı dirençsiz kaldıklarını, ciltte normal kilolulara göre daha çabuk kırışmalar ve sarkmalar meydana geldiğini bildiriyor.

Aşırı zayıf olan insanların doktor tarafından kontrol edilerek, sorunun başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığının araştırılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, problemin sebebinin genetik, yoğun çalışmaya veya düzensiz beslenmeye bağlı olabileceğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, yakılan enerji, alınan kaloriden azsa kilo artışının mümkün olmadığını, ek olarak bin 500 kalorilik ek karbonhidrat alımı yapılması gerektiğini belirterek, "Ana öğün sayınızı sabit tutup ara öğün ekleyerek kilo alımını sağlayabilirsiniz. Aldığınız besinlerin vitamin ve mineral içeriği zengin olmalıdır, özellikle B grubu vitaminler iştah açıcıdır" önerisinde bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön