Asırlık savaş suçu zanlısı öldü

İkinci Dünya Savaşı sırasında binlerce Yahudi'nin toplama kamplarına gönderilmesine yardımcı olduğu gerekçesiyle yargılanan 98 yaşındaki Laszlo Csatary öldü.

Asırlık savaş suçu zanlısı öldü

Avukatının verdiği bilgiye göre, Laszlo Csatary tedavi gördüğü hastanede can verdi.

Sanığın 1941 – 1944 yılları arasında toplam 15 bin 700 Yahudi'nin Kosice'den Nazi Almanyası'nın toplama kamplarına sevk edilmesine katkıda bulunduğu ileri sürülüyordu.

Savaştan sonra adını değiştirerek Kanada'da yaşamaya başlayan Laszlo Csatary, 1995 yılında gerçek kimliğinin açığa çıkması üzerine memleketi Macaristan'a kaçmıştı.

Etkin Yahudi kuruluşlarından biri olan Simon Wiesenthal Merkezi 2011 yılında sanığın izini bulduktan sonra Macar yetkililere bildirmişti.

Geçen yıl temmuz ayında Budapeşte'de yakalanan Laszlo Csatary, ev hapsine alınmıştı.

Laszlo Csatary, dönemin Çekoslovakya yargısı tarafından 1948 yılında gıyabında ölüme mahkûm edilmiş, Slovakya mahkemeleri ise kararı ömür boyu hapis cezası olarak revize etmişti.

© Deutsche Welle TürkçeDW/AFP/NH/HS

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
yapamadı hepsini yok edecektin
aynen öyle kardeş..işlerini yarım bırakmışlar..keşke tam bitirebilselerdi..
Bir üstad ve mimar daha yok oldu.
Yahudileri bende sevmem, hatta kendi peygamberleride lanetledi onları ama yinede ALLAH'ın verdiği canı ALLAH alsın. ALLAH, dini ve ırkı ne olursa olsun insanları zulümden katliamdan kurtarsın! -Ermeniler= Hocalı katliamı -İsrail= Filistin ve Lübnan katliamı -Almanlar= Yahudi katliamı -Sırplar= Müslüman Boşnak katliamı -Rusya= Çeçen katliamı -ABD= Hiroşima ve Nagazaki katliamı -Yemen= Türk katliamı -ABD= Kızılderili katliamı -Fransa= Cezayir katliamı -Avrupa= Afrika katliamları -Çin= Doğu Türkistan katliamı -Irak= Halepçe katliamı -Türkiye= Dersim katliamı -Irak= Şii katliamı
Diğer Haberler