Asker bu illerden çekilecek

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, askeri birlikleri büyük şehirlerden nüfusu az olan illere taşıyacaklarını söyledi.

Asker bu illerden çekilecek

Tutuklu olan generallerin Yüksek Askeri Şura’da emekli edilmeleriyle ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Yılmaz, "Bende müsteşar yardımcısı vardı, Tümgeneral. Hakkında hiç dava yoktu ama emekli oldu. Diğer arkadaşımızın da hakkında dava vardı o da emekli oldu. Bu emekli olanların dava ile bir alakası yoktur" dedi.

AK Parti İl Başkanlığı’nın düzenlediği iftar programına katılmak için uçakla Kars’a gelen Bakan İsmet Yılmaz’ı havaalanında Vali Eyüp Tepe, Belediye Başkanı AK Parti’li Nevzat Bozkuş, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Yunus Kılıç, asker ve kurum müdürleri karşıladı. Bakan İsmet Yılmaz ilk olarak Hükümet Konağı’na giderek Vali Eyüp Tepe’den şehrin sorunları hakkında bilgi aldı.

Bakan Yılmaz gazetecilere ulaşım sorunlarını ele alarak kent merkezlerindeki askeri yerleşim alanlarının taşınmasının o kentin hem ekonomik hem de trafik rahatlığı açısından önemine değindi. Bakan Yılmaz, şöyle dedi:

"Şunu bilin ki silahlı kuvvetlerin varlığı bir ile canlılık getirir. Ben çok ile gittim ve herkes diyor ki, ’Bize acemi birliği veya usta birliği gönderin’ niye? Çünkü, nerede silahlı kuvvetler varsa, orası canlıdır. Malatya’da varsa canlıdır, Konya’da varsa canlıdır. Ancak biz hep şunu söyledik; dedik ki silahlı kuvvetlerin birliklerinin büyük şehirlerde olmaması lazım. Neden? Oranın yeteri kadar nüfusu var. Dengeli bölgeler arasındaki kalkınmayı giderebilmek için farklılığı azaltabilmek için en azından büyük şehirlerde silahlı kuvvetler birliklerimizin olmaması lazım. Bunu nüfusu daha az olan illere taşımamız lazım.

Genelkurmay Başkanlığımız bir master plan yapıyor. İnşallah bu çalışmadan sonra biz büyükşehirlerimizin silahlı kuvvetlerini, nüfusu daha az olan illere taşımayı düşünüyoruz. Orada da yine bölgeler arasındaki kalkınmışlığı da azaltabilmek için Batı’dan ziyade Doğu’daki illere de kaydırmayı düşünüyoruz. Şöyle de düşünmek lazım. Çok dışarı gönderdiğinde bunların da çocukları, lojmanları var değil mi? Bunların da şehirle bütünleşmesi var değil mi? Yani ’Dağ başına gitsin ne yaparsa yapsın’ diye isteseniz de olmaz. Ama istenmediğinde gidecek mi gider. Ama bunu hiç kimse istemiyor. Aksine herkes gelsin diyor. Dolayısıyla da bizim kullanmadığımız alanları Kars’a verme konusunda bir çalışmamız var, bunu tamamlatacağız."

"EMEKLİ OLALARIN DAVA İLE BİR ALAKASI YOK"

Bakan Yılmaz bir gazetecinin, "Yaş kararlarında Ergenekon tutuklularının emekliye sevk edilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, şunları söyledi: "Emekli olan arkadaşlarımız için de söyleyeyim. Şimdi bende müsteşar yardımcısı vardı, Tümgeneral. Hakkında hiç dava yoktu ama emekli oldu. Diğer arkadaşımızın da hakkında dava vardı o da emekli oldu. Bu emekli olanların dava ile bir alakası yoktur. Kadro veya kadrosuzlukla alakası vardır. Dolayısıyla kadrosuzlukla ilişkilidir, onu söylemek istiyorum. Bendeki olan tümgeneral pekala emekli oldu, hakkında hiçbir davası yoktu. Demek ki dava açılmayan kimse emekli olabiliyor mu? Oluyor. Demek ki dava açılan bir kimse de kadro müsait değilse o da emekli olabilir. Dolayısıyla bunu biz o davayla ilişkilendirmiyor, bağlandırmıyoruz. Kadroyla, hakkında dava açılan da açılmayan da, emekli olan da olabiliyor. Emekli olma gerekçesi kadrodan dolayıdır. Dolayısıyla milletimize hayırlı olsun diyorum."

Bakan Yılmaz, bölgesel güç olarak nitelendirdiği Türkiye’nin her alanda bugününün dünden daha iyi olduğunu ifade ederken, Türk Silahlı Kuvvetleri ile gurur duyduklarını, bütün milletin de gurur duyması gerektiğini söyledi. Milli Savunma Bakanı, şöyle devam etti: "Silahlı kuvvetlerimiz, Türkiye’nin hak ve menfaatlerini koruma, yeteneğine, kapasitesine en üstteki komutanından en attaki Mehmetçiğine kadar yetkilidir, yeterlidir. Kendi insansız hava aracımızı, helikopter, gemi, tankımızı yapabiliyoruz. Kendi kara araçlarımızın hepsini yapabilir durumdayız.

Dışarıya bağımlılığımız yüzde 45’in altına düştü. Bu iyi bir noktadadır. Bir de ithal ettiğimiz ürünlerde var ama ithal ettiğimiz ürünlerden daha fazla ürün ihraç ediyoruz. Bu da savunma sanayide bir açık vermiyoruz demektir. Gerek savunma sanayinde gerekse de Türkiye’nin diğer ihracat kalemlerinde, Türkiye çok iyi bir noktada. En azından geçen ay Temmuz ayının ihracat kalemleri Cumhuriyet devrinde Temmuz ayında yapılan ihracatların yüzde 17 daha fazlası. Dolayısıyla Türkiye inşallah birlik ve beraberlikle hep beraber çalışacağız. Çünkü; bu ülke hepimizin, bu ülke 76 milyon. Herkesin eşit hakkı var. Bu eşit hakla aynı sorumluluk bilinciyle hareket edersek Türkiye’yi evlatlarımız, torunlarımız, gelecek nesiller için çok daha güçlü, birlik ve bütünlük içerisinde bırakırız. Bu bize emanet biliyorsunuz. Dolayısıyla kendi evlatlarımıza, torunlarımıza daha güçlü daha iyi bir Türkiye bırakırız’ diye düşünüyorum." (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 60 yorum
Adım adım Büyük Ortadoğu Projesi ''Eşbaşkanı'' nezaretinde işliyor. Tatlı rüyalar TÜRKİYEM.
ağzınıza sağlık çok doğru bir yorum
Çekilin çekilin ki TOKİ lere arazi verilsin ,KÖŞK yapsın satsınlar.
SİZ EMANETE IHANET ETTİNİZ TARİHJ SİZİ ASLA AF ETMİYECEKTİR. GÜNAHLARINIZ ÇOKKKKKKKKK.
Büyük illerden asker çekilsin,bırakacakları değerli arazilere AVM'ler yapılır,estetik süper olur
bu büyük şehirlere, diyarbakır, van gibi illerde giriyormu?
Sadece asker değil , devlet daireleride çekiliyor. Cahil millet yandaş medyanın yalanlarıyla pembe bulutlarda uçarken , ne olduğunu anlamadan doğuda kürtler bağımsızlığını ilan edecek.
SAYIN BAKAN KENDİNİ KANDIRMIYOR. BİZLERİ KANDIRIYOR ! NEYMİŞ EKONOMİ GEREKÇESİ. EKONOMİYİ DÜŞÜNÜYORSUNDA BİR İFTAR İÇİN DEVLETİN SIRTINDAN KARS A GİDİYORSUN. KILIF HAZIR " VALİYİ ZİYARET VE İLİN SORUNLARINI DİNLEME "
zaten benden kesilen vergilerle verilen iftar sofralarını kuranlara ve yiyenler helal etmiyorum. ekonomi bu kadar bozuk iken, kimse kimseye 10 lira borç para veremicek iken bu kadar şatafatlı sofralar kurmak haram olsun asla helal etmiyorum....
ZIKKIMLANSINLAR....VATANI VE DEVLETİ SATTILAR ... YEMEĞİN LAFIMI OLUR...YİYİN EFENDİLER YİYİN...TIKSIRINCAYA...KADAR YİYİN...ZEHİR ZIKKIM OLSUN.7 CEDDİNİZDEN ÇIKSINNN.............
elalem fabrıka kurar iş sahası yaratır ekonomısını oyle buyutur bızde geri kalmış bölgelerı canlandırmak için askerı bırlıklerı tasıyoruz askerı bırlık tasınınca ekonomı buyuseydı ırak ve afganıstan dunyanın en buyuk ekonomılerınden olurdu :))))
İş Yılmaz'a kalsa askeri tüm Türkiye'den çektirtir.
TSK İLE HİÇ BİR SIKINTIMIZ OLMADIĞI GİBİ TSK İLE GURUR DUYUYORUZ.TSK İLE SORUNU OLAN,ÜLKENİN HER KONUSUNDA DEVLETİN KARŞISINDA YER ALMAYI ADET EDİNMİŞ,ELEŞTİRMEKTEN,KARALAMAKTAN,İFTİRADAN BAŞKA ELİNDEN BİR BECERİ GELMEYEN,ALTERNATİF ÜRETEMEYEN,ÜLKEMİZ İÇİN HENDİKAP OLAN SOL ZİHNİYETTİR.TEK AMACI NE PAHASINA OLURSA OLSUN %20-25 İLE İKTİDAR OLMAK İÇİN DEVLETİN GELİŞMESİNİ ENGELLEMEK,HUZURU BOZMAK,FESAT, FİTNE,YALAN YANLIŞ İFTİRALARLA HÜKÜMETİ VE DEVLETİ KARALAMAK OLAN SOL ZİHNİYET MAALESEF DEVLETİN VE MİLLETİN ÖNÜNDE HEP BİR ENGEL OLARAK KALACAKTIR.TÜM YAPILANLAR VE YAPILACAKLAR SOLA RAĞMENDİR.
sayın başbakanımızın 2013 ün sonuna yetiştirecegiz dediği askerlik süresinin kısalması hakkında müjdeli haber bekliyoruz bütün planlarımızı bu söze göre yaptın.
bu adama güvenmekle en büyük hatayı yapmışsın sen zaten bilader,geçmiş olsun ...
kendisi cocuğuna askerlik yaptırmadığı için..seni anlamaz huseyinkoç..
2011 de bedelli askerlik çıktıgında 100 den fazla şehit vardı 2013 de 0 şehit hergün çatışma varken şehit gazi varken bedelli askerlik çıkabiliyorsa zengin seçilmiş çocuklarına söz verilen askerlikkısalsın gerçekleşsin bir an önce
limanlar ulaşım satıldı ordular dağıtıldı ülkemiz bölünüyor elhamdurillah
Allah Allah :)
Cok komik ve rezalet
sussan daha iyi olacak.................. insanların sabır sınırını zorlama şu mübarek günlerde....
Anlayışa bak . generaller keyfinden emekli olmuşmuş. böyle bakanı kim ciddiye alır. ancak kadir inanır...
ALLAH korusun inşa! ALLAH bize hizmetî yardımî lazım inşaALLAH
Tehlikenin nereden geleceği bilinemez bunun için de güvenlik güçlerini tamamen çekmek bana göre yanlış.
evet nihayet doğuyu askerden arındırma hareketi başladı helal olsun AKP yıllardır fransız ve ingilizin başaramadığını başardınız ülkeyi ikiye milletide üçe böldünüz bravo vallahi
doğuyu nasıl askerden arındırıyor bu karar. istanbul, izmir, ankara daki acemi birliklerini doğu illere yolluyorlar.
aptal iyi oku haberi sonra yorum yaz, Batidan ziyade doguya kaydiriliyor yaziyor!!
Doğudan çekildiğine dair bir bir metne rastlamadım ben :D Okudum okudum doğudan batıya kaydığımızı göremedim bir türlü birliklerin mevcut konumunun değiştirileceğini okudum.Birde ekonomiden anlmadan konuşmuyor muyuz askeri strateji konusunda ne biliyorsunuz.Anca konuşuyoruz.Devlet satılıyormuş yıllar önce kıbrıs içinde aynısını söylediniz ne oldu ? Boş yaygaralara gelmeyin bekleyin bakalım ne olacak çok memnun değilseniz 2015 e ne kaldı :DD
gözünaydın türkiye dahada şehit haberi gelmeyecek istediğiniz oldu...e diğer ölenler ne oldu bu arada niyazi oldular anlaşılan..durmak yok yola devam hemde sonuna kadar.
Askerleri olmayan ülkeler ne yapıyor?Onlara niçin kimse dokunmuyorda askerleri olan ülkelerde entrikalar bitmek bilmiyor.Askerliği siyasetcilerin oyuncağı yaparsanız siyasetciler askerlikten anlamaz.Geri kalmış ve tüm müslüman ülkelerin liderlerine Allah akıl fikir versin.Halklarınada beyinlerini kullanma fırsatı doğsun.Amin.
haklısın dostum her zaman bu konuyu savunmuşumdur. askeri siyasetçinin palyaçosu yaparsan fazla yaşamazsın. siyasetçi bugün Allah bir der. yarın işine gelmedimi döner yok öle bişi der. ama asker öyle değildir ya yapar ya yapmaz konu kapanır. güçsüz ordu olmayan ülke.
ASKER ÇEKİLSİN Kİ BÜYÜK ŞEHİRLERDE POLİS İSTEDİĞİ GİBİ CİRİT ATSIN BİBER GAZI MANYAĞI YAPSIN ASKERİN ÇEKİLDİĞİ ARAZİLERİDE YANDAŞA PEŞKEŞ ÇEKELİM OHHH SATIN ANAM SATIN BÜTÜN TÜRKİYEYİ SATIN ELBET SORULUR BU HESAP RAHAT OLUN..
SİZİN ZAMANINIZDA ÖYLEYDİ KARIŞTIRMA ŞİMDİKİ ANIMIZLA
peugoten nerede oturuyor ne ye bakıyorsun bilmem ama şimdi istanbulda satış için hastahane ve merkezi okullara geldi bir araştır öğrenirsin.
tayyibin paşası...
Kendini kandıran bakan.TSK üzerinede yapılan bu operasyon Cumhuriyet düşmanlarının biraraya gelerek uyguladığı bir projedir.
Birlikler mevzi gibidir şehri terk edişi şehirde mevzisi olmaması demektir
evet sanırım askeriyenin büyük şehirlerdeki arazilerine göz dikmişlerdir...
Emekli olanların davayla alakası yok mu ? Şuranın başkanlığı başbakan yapıyor yapmayın Allah aşkına.Hava kuvvetleri haricinde tüm birlikler pasifize edilmiş hükümetin,cemaatin yetiştirdiği kişilerle dolduruldu . 10 Senede o kadar çok kadrolaştılar ki nasıl temizlenecekler Allah bilir.Allah 'ım kendi şahsi fikirlerini amerikanın çıkarlarını kollayan cemaatlere fırsat verme yalnız sana kulluk etmemizi sağla inşallah.
Bütün mesele doğu ve güneydoğu illeridir.Diyarbakıra siz bu anlayışla bakabilirmisiniz.Stratejik önem taşıyan iller var kalkınma olmuş birazda diğer iller kalkınsın diyebilirmisiniz.Bu nasıl bir zihniyet. PKK gaz verdi bunlarda hızını alamadılar son gaz gidiyorlar Türkiyenin başına nasıl bir bela saracaklar
AKP Lİ NECDET TAYYİPLE ŞİİR GİBİ ÇALIŞIYOR...
tabi doğu ve güneydoğudaki askerleri batıya getirmeleri lazım karşı çıkacak bir asker var onun yer değişmesi lazım ekonomi bahane askeri birlikler kurulurken gelebilecek tehlike ve müdahele süresi dikkate alınarak kurulmuştur akp nin cahil bakanınamı kalmış bunları düşünsün onun aklı bir tek şeye yeter onuda siz söyleyin tava tencere çalanlara
sonra diyorlarki en iyi araziler askeriyede. çünkü en kötü araziyi veriyorlar ve orayı adam ediyor askeriye.. aradan 20 yıl geçince çevresi en iyi oluyor.
DESENİZE ÖVÜNDÜKLERİ EKONOMİ ASKERİN PARA HARCAMASINA DAYALI:)
Bence ordu terhis edilsin. Savaş yeteneği olmayan, vatanı milleti, hatta personelini bile korumak istemiyor. varsa yoksa amerika israil ve natoyu koruyor.....
akp abd israil. bermuda şeytan üçgeni tüm planlarını yavaş yavaş. işletiyor. ve yerine getiriyor. işin garip tarafı TÜRK milleti hala uyuyor, ve bu delalet uykusundan uyandıklarındaysa çok geç kaldıklarını anlıycaklar. fakat iş işten çoktan geçmiş olucak. ayrıca askeriyeye gelince, gerçek komutanlar içerde yatıyor sebepsiz yere, dışardakilerse akp nin kuklaları zaten''''''''!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! emibnimki bu yurumum yayımlanmıycak çünkü heryer ellerinde.
ülkenin çeşitli yerlerinde amerikan askerleri bulunuyor onlarda çekilecekmi amerikan üsleri dağıtılacakmı , askerlik altı aya düşürülmemesinin yada daha aza ....paralı dövizle askerlik yaptırıp ülke ekonomisine sıcak para girmesi sağlandığındanmı hala 15 ay askerlik yaptırılıyor........ ülkeyi idare edenler gaflet dalalet hatta hiyanet içinde bulunabilmeleri durumunda ahaval şeraiti hiç düşünmeden istiklali ve cumruyeti ni ilelebet müdafa ve muhafaza etme görevi bu ülkenin kurucusu tarafından biz gençlere verilmişken askerin sadece 35. madde ile mi sınırlı idi acaba düşündürücü
Diyarbakır da var mı acaba ?
polis ile asker türkiyede kendi içinde dengeler saglıyordu polis lehine bu dengeler bozuluyor denge kaçıyor ve sonunda çok karışır bu ülke yazık olur ülkemin güzel insanına
siz ne anlarsınız ekonomiden bre.Askeri birliklerin nüfusu az illere taşınması o iller için birer kazançtır....
küçük nüfuslu yerlere birlikleri taşımadan önce oraların şartlarını güzelleştir sayın bakan çocuklar üst üstemi okuyacak yeteri kadar hastane varmı bunlar gibi onlarca problem var çöz onları sonra hangi ile ne kuruyorsan kur
yazmasam gönül razı değil. yazsam kalem razı değil
Diğer Haberler