HABER

"Asker üzerinden siyaset yapmak tehlikeli"

"Asker üzerinden siyaset yapmak tehlikeli"

Ankara (AA)- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, askeri siyasetin içine çekmeye, asker üzerinden siyaset yapmaya kalkışmanın hem tehlikeli olduğunu, hem de bunu yapanlara hayır getirmeyeceğini belirterek, "Ama askerin de o polemiklerin içinde yer almaması için dikkatli olmasında büyük yarar var" dedi.

Sezer, Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay ve beraberindeki heyeti, parti genel merkezinde kabul etti. Kabulde gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlayan Sezer, "Bizde siyaset sadece oy hesabına dayalı olarak yapılır hale geldi. Bu üzüntü verici. Geçmiş dönemde AK Parti'nin Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yıpratmaya dönük girişimleri ve onlarla da bir mücadeleye de girmiş gibi gözükmesinin oy getirdiğini düşünmüş olmalı ki
CHP ve MHP, bugün onlar da çok zor koşullarda bir kara harekatını gerçekleştiren askere saldırarak, yerel seçimler öncesi herhalde oylarını arttırmayı düşünüyorlar. Bunu hiç doğru bulmuyorum" diye konuştu.

Kuzey Irak'a düzenlenen kara harekatı ile ilgili bir eksikliği gördüğünü ifade eden Sezer, "Bilgilendirme, halkla ilişkiler bu anlamda doğru yapılamadı. Askerimizin de bundan sonra bu konuya dikkat edeceğine inanıyorum" dedi.

Sezer, bir gazetecinin "Talabani, bugün Türkiye'ye geliyor. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ısrarlara rağmen ziyaret talebini kabul etmemişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisi davet etti Talabani'yi. Devletin en üst noktasındaki bu politika değişikliğini nasıl yorumlarsınız?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Bugün Türkiye'yi idare edenler özellikle dış politika ile ilgili konularda teslimiyetçi ve dayatılan politikalara prim verir bir uygulama içinde oldular ve devam ediyorlar. Son günlerde bazı Amerikalı askerlerin açıklamaları, Kuzey Irak yönetiminin muhatap alınmasının da önüne geçti. PKK'nın muhatap alınması anlamına gelebilecek sözler
söylüyorlar. Demek ki bu konuda Türkiye'yi bir yere sürüklemeye çalışanlar var. Talabani'yi de öteden beri biliyoruz. Şimdi Irak'ın Devlet Başkanıdır, Cumhurbaşkanıdır, bulunduğu makama saygı gösteririz ama öteden beri duruşu Türkiye için çok hayırlı bir duruş değildi."

Sezer, CHP'nin kara harekatı ile ilgili TBMM'de genel görüşme talebinde bulunacağının hatırlatılması üzerine, "O artık CHP'nin kendi tavrıdır. 'Bu genel görüşme teknik açıdan ne kadar gereklidir?' ben onu bilmiyorum. Ama Meclis'te yapılacak görüşmelerin kapalı bile olsa, terör örgütü tarafından da aynen açıkmış gibi dinlendiğini biliyorum" dedi.

Geri Dön