HABER

Askeri güçler silah bıraksın talebimiz olmadı

İstanbul (AA)- Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, "Biz hiçbir zaman işte (askeri güçler silahlarını bıraksın) gibi böyle bir talebimiz,
anlayışımız olmamıştır, olamaz da" dedi.

Türk, partisinin İstanbul İl Başkanlığında Marmara Bölgesi il ve ilçe yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, DTP olarak, "sorunların şiddet dışı yöntemle çözümü konusunda ısrarlı bir çalışma içinde olduklarını" savundu.

"Kürt sorunu bir Türkiye sorunudur" diyen Türk, şu görüşleri dile getirdi: "Bunu iç dinamiklerimizle çözmek istiyoruz. Bu sorunun altından ne ABD ne de farklı yerlere havale etmekle kalkamayız. Nihai hedefimizde silahların tümden Türkiye gündeminden ve Kürtlerin gündeminden kalkması. Bu stratejik bir karardır. Bu konuda hiç kimsenin endişesi olmasın. Taktiksel bir yaklaşım değildir. Hedefimiz, bu sorunun tamamen barışçıl, demokratik, sivil yöntemlerle çözümünü hedefleyen bir mantıktır."

Türk, partilerinin bazı görüş ve yaklaşımlarının tartışmalara neden olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "(PKK hiçbir eylem ortaya koymamalı, silahlı güçler de gelecekle ilgili demokratik bir sürecin başlaması konusunda hassasiyet göstermelidir) diyoruz. Bu bazen çok fazla tartışmalara neden oluyor. Biz hiçbir zaman işte (askeri güçler silahlarını bıraksın) gibi böyle bir talebimiz, anlayışımız olmamıştır, olamaz da. Doğru da değildir. İstediğimiz bin yıldan beri birlikte yaşamış iki halk arasında onarılmaz noktaya gelmiş olan güvenlik duygusunun yeniden tesis edilmesidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön