HABER

Askerin emniyette tutulması yasalara aykırı

Genelkurmay Başkanlığı, “Yargı lojmanında esrarengiz asker” başlıklı habere ilişkin bir açıklama daha yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı, İstanbul’da özel yetkili mahkemelerde görevli hakim ve savcıların kaldıkları lojman çevresinde asker olduğu belirtilen silahlı kişilere rastlandığı ve asker olan kişinin yakalandığına ilişkin haberlerle ilgili bir açıklama daha yaptı. Genelkurmay, yakalanan erin emniyet makamlarında gözaltında tutulmasının yasalara aykırı olduğunu, bu kişinin askeri inzibata teslim edilmesi gerektiğini savundu. Genelkurmay daha sonra bu kişinin er olduğunun ortaya çıkması nedeniyle, “o kişi asker değil sivil” biçimindeki açıklamanın, Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden kaldırıldığını bildirdi.

Genelkurmay, hakim ve savcı lojmanları çevresinde yakalanan kişileri konu alan haberlerle ilgili ikinci bir açıklama yaptı.

-GENELKURMAY AÇIKLAMASININ TAM METNİ-

Genelkurmay Başkanlığı’nın 26 Subat 2011 tarihinde Milliyet gazetesinde “Yargı lojmanında esrarengiz asker” başlıklı haber hakkında yaptığı ikinci açıklama şöyle:

“26 Şubat 2011 tarihinde Milliyet gazetesinde çıkan haberle ilgili olarak aynı gün, haberdeki ‘asker’ ifadesinin gerçeği yansıtmadığı yönünde bir açıklama yapılmıştır.

Bu açıklama, olayın gazeteden öğrenilmesi üzerine öncelikle İstanbul Merkez K.lığı nöbetçi heyeti tarafından, bilahare İstanbul Mrk.K.nın talimatıyla Mrk.K.lığında görevli emniyet yetkilileri tarafından hem olayın meydana geldiği bölgeden sorumlu Başakşehir Polis Karakolundan hem de İstanbul Terörle Mücadele Merkezinden alınan bilgiler doğrultusunda yapılmıştır. Her iki emniyet birimi de olayın doğru ancak yakalanan şahısların asker olmadıklarını ifade etmişlerdir.

Dolayısıyla, 26 Şubat 2011 tarihinde yapılan açıklama, birkaç defa teyit edilerek yapılmıştır.

Daha sonra, teyit edilen bu bilgilere rağmen konu araştırılmaya devam edilmiş, saat 16:30’da İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüyle yeniden irtibata geçilerek herhangi bir gelişme olup olmadığı sorulmuştur. Bunun üzerine saat 17:20’de aynı şubede görevli bir komiser tarafından, olayın 25 Şubat 2011 tarihinde meydana geldiği, asker olduğu ifade edilen kişinin Balıkesir’de askerliğini yapmakta olan bir er olduğu (Birliğinden 01-28 Şubat 2011 tarihleri arasında hava değişimine ayrılmıştır) ve İstanbul Emniyet Müdürlüğünde savcı talimatı gereğince gözetim altında tutulduğu ifade edilmiştir. Bunun üzerine 26 Şubat 2011 günü sabah saatlerinde yapılan açıklama TSK’nın internet sitesinden kaldırılmıştır.

Bahse konu askeri şahıs, ilgili yasa ve genelgelere aykırı olarak 36 saat emniyet müdürlüğünde gözetim altında tutulmuş ve İstanbul Mrk.K.lığına bilgi verilmemiştir. 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanununun 79’ncu maddesinde, suç işleyen asker kişilerin (Aynı Kanun’un 10’ncu maddesi gereğince erbaş ve erler de bu kapsamdadır) hangi hallerde geçici olarak yakalanabilecekleri düzenlenmiştir. Aynı Kanun’un 80’inci maddesi ‘yakalanan kişi serbest bırakılmaz ise hemen en yakın askerî inzibat karakoluna veya askerî makama teslim olunur veya yetkili askerî inzibat gelinceye kadar olay yerinde tutulur’ hükmünü amirdir. Ayrıca, Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan 01 Ocak 2006 tarihli, ‘Asker kişiler hakkındaki soruşturma’ konulu ve 23 No.lu Genelge hükümleri de bu yöndedir.”

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön