HABER

Aspirin cinsel dürtüleri azaltıyor

Aspirin ve Paracetemol gibi yaygın biçimde kullanılan ağrı kesici ilaçların, ana karnındaki bebeklerin beynini etkilediği, doğup büyüdükten sonra erkek cinsel dürtülerini zayıflattığı belirtildi.

Aspirin cinsel dürtüleri azaltıyor

Nature Neuroscience adlı tıp dergisinde yayınlanan ve fareler üzerinde denenmiş araştırmanın sonuçları, bu ilaçların ana rahmindeki bebeklerin gelişimini etkilediğini gösteriyor. Amerika'nın Baltimore Şehri'nde bulunan Maryland Üniversitesi uzmanları, fareler üzerinde Aspirin ve benzeri ilaçlarla deneyler yaptı.

TESTOSTERONUN İŞLEVİNİ AKSATIYOR

Deneyler sonucunda bu ilaçların, erkek farelerin beynini etkileyip, erkeklik hormonu testosteronun işlevini aksattığı ortaya çıktı. Hamile annelerine bu ilaçlardan verilen erkek fareler, doğunca, seks ihtiyacı duymuyor.

"DAHA ÇOK ÇALIŞMA GEREKİYOR"

Araştırmada, bu ilaçların insanları nasıl etkileyebileceğine dair sorular ortaya atılıyor. İlaçlar, aspirin düşükleri veya kanın pıhtılaşmasını önlemek için hastalara verilebiliyor. Fareler üzerinde incelenen diğer ilaçlar da, hamile kadınlara erken doğumu önlemek için verilen ilaçlardan. Araştırmacılar, insanın beyninin nasıl geliştiğinin henüz tam olarak bilinmediğini vurguluyor. Kesin hükme varmak için daha çok çalışma yapmak gerektiği belirtiliyor. Ama bu rapor, geleneksel bir tavsiyeyi, hamile kadınlara gerekmedikçe ilaç verilmemesi fikrini destekliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler