HABER

"Astrofest 2018" başlıyor

Festival boyunca dev teleskoplarla gök cisimlerini izleme fırsatını bulacak katılımcılar, ay ve güneş sistemi ile astronomi konusunda detaylı bilgi sahibi olacak

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen "Astrofest 2018", 3-5 Ağustos tarihlerinde astronomi tutkunlarını Uludağ'ın zirvesinde buluşturacak.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Uludağ Karina Otel'de 3 gün sürecek Astrofest 2018'de çocuk ve yetişkinlere yönelik çok sayıda atölye çalışması, bilim söyleşisi ve doğa yürüyüşü gerçekleştirilecek. Katılımcılar etkinlik boyunca dev teleskoplarla gök cisimlerini izleme fırsatı bulacak.

Bilim, teknoloji ve astronomi alanlarında CERN, TÜBİTAK, İstanbul Üniversitesi, Türk Astronomi Derneği ve Bursa Amatör Astronomi Kulübü gibi kurumlardan temsilcilerin de yer alacağı Astrofest 2018'de bilim dünyasına yön veren alanında uzman kişiler, uzay ve gökyüzü bilimine ilişkin deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak. Uzayda 7 gün 23 saat 8 dakika geçiren ve uzaya giden Suriye'nin ilk kozmonotu Muhammed Ahmed Faris, Astrofest'te uzay macerasını anlatacak. Tarihçi Talha Uğurluel ise Müslüman bilim insanlarının uzay tecrübelerini katılımcılarla paylaşacak.

Festivalde, www.hepsiburada.com'un CMO'su Yüce Zerey, İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Güver, CERN'den Dr. Cenk Yıldız, Türkiye'nin en büyük el yapımı teleskobunu üreten Uğur İkizler, Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kazım Yavuz Ekşi, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünden Doç. Dr. Lokman Kuzu, Astronom Bülent Yaşarsoy ve Bursa Amatör Astronomi Derneği Başkanı İlhan Vardar kendi alanlarına ilişkin sunum yapacak. Festivalde, Mandıra Filozofu filmiyle tanınan ve "Karşıyım" felsefesini milyonların diline dolayan Müfit Can Saçıntı da sevenleriyle buluşacak. Bursa BTM Bilim Avcıları ekibi ise gösterileriyle festivale renk katacak.

Astrofest'in her yıl büyüyerek devam eden Bursa'nın en prestijli etkinliklerinden biri olduğunu kaydeden Bursa BTM Genel Koordinatörü Fehim Ferik, 3 gün sürecek etkinliğe ilişkin kayıtların devam ettiğini bildirdi.

Ferik, gök bilimine duyulan ilginin kendilerini mutlu ettiğini ve gelecek yıllar için cesaretlendirdiğini ifade etti.

Bilim, teknoloji ve astronomi alanında birbirinden ünlü isimleri Uludağ'da buluşturacak olan Astrofest 2018'e katılmak isteyenler, "http://uludagastrofest.org/" ya da "www.bursabilimmerkezi.org" adreslerinden detaylı bilgi alabilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön