HABER

Atalay: "Güvenliği olmadığı yerde kalkınma olmaz"

ANKARA (ANKA) – İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Bizim bölünmez bütünlüğümüz, vatandaşlar arasındaki bölünmez bütünlük ve kardeşlikten geçer. Bunu sağlamak zorundayız. Bunu zedeleyen, bu yönde provokasyonlar yapan, tahrikler geliştirenler, bölünmez bütünlüğümüze en fazla zararı veriyor" diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 2008 yılı bütçesi hakkındaki eleştirileri yanıtlayan Beşir Atalay, demokratik bir toplum bilincinin oluşturulması için içişleri Bakanlığı'na çok iş düştüğünü söyledi.

Atalay, sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesi, halk katılımının sağlanması, işkencenin önlenmesi, nezarethane ve ifade alma odalarının Avrupa standartlarına kavuşturulması gibi çalışmalar yaptıklarını belitti.

"GÜVENLİĞİ OLMADIĞI YERDE KALKINMA OLMAZ"

"Güvenliğin olmadığı yerde ekonomik kalkınmanın etkileri görülemez, toplumda huzur sağlanamaz" diyen Bakan Atalay, Başbakanlığa bağlı Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nun çok önemli olduğunu kaydetti.

Terörle mücadelenin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en öncelikli konusu olduğunu ifade eden Atalay, "Biz teröre hiçbir zaman tek boyutlu bakmadık. Bu konuları ciddiye alıyoruz, hamaset ve dolduruşa gelerek hareket etmiyoruz. Bütün boyutlarıyla en ileri şekilde analiz ederek, hiçbir alanı eksik bırakmadan, ciddi, büyük devlete yakışır bir politika izliyoruz" diye konuştu.

"BAZI VATANDAŞLARA KÖKENİNE BAKILARAK OLUMSUZ TAVIRLAR SERGİLENDİ"

Atalay Ekim ayı içinde şehit sayısının artmasıyla bazı infialler yaşandığını, bazı vatandaşlara karşı kökenlerine bakılarak olumsuz tavırlar sergilendiğini söyledi.

Atalay, faaliyet gösteren tüm dernek, vakıf, sivil ve resmi kişilerin neler yaptığının kayıtları bulunduğunu dile getirdi. Bir süre önce bölge valileriyle toplantılar yaptığını kaydeden Atalay, devletin bütün imkanlarıyla terörist ve terör örgütüyle mücadeleye devam edeceğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan ve Hükümet'e yönelik "ABD'den başı öne eğik dönüldü", "etnik ayrımcılık kaşınıyor" şeklindeki eleştirileri esefle karşıladığını belirten Atalay, "Biz Türkiye'nin onurunu yükselttik. Türkiye'yi büyük ülke yaptık. Ekonomisi, demokrasisi, insan haklarıyla, Türkiye'yi, hepimizin, yurt dışında gurur ve onurla temsil edeceğimiz bir ülke haline getirdik" dedi.

"CHP 1930'LARDA KALDI"

İl Özel idaresi kanunu çıkardıklarını söyleyen Atalay, şöyle konuştu:

"Kanunla, il genel meclisi başkanlarının seçilmiş kişilerden olması öngörülüyor. Cumhuriyetin ilk yılları böyleydi, Atatürk döneminde. Bizim CHP'miz 1930'larda kaldı, çok eskilerde kaldı, hala tek parti, devlet de tek parti. O yıllar geçti. Artık yönetim yerine 'yönetişim' kullanılıyor. Artık demokratik katılım, vatandaşın katılımı kullanılıyor. Demokrasiden korkmamak lazım."

Atalay, trafik ve asayiş için de yeni önlemler aldıklarını belirtti. İki hafta sonra bir paket açıklayacaklarını kaydeden Atalay, "Vatandaşımızın, gece yastığa başını rahat şekilde koymasını sağlayacağız. Yeni önlemlerimiz var. Gelecek yılın ilkbaharında farklı göstergeler olacak. Trafikte ve asayiş yönünden daha huzurlu olacağız" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön