HABER

Atalay: 'TRT toplumun televizyonudur'

Ankara (AA) - Devlet Bakanı Beşir Atalay, TRT'nin laik, demokratik ve özerk vasfının tartışma konusu dahi yapılamayacağını belirterek, "TRT, toplumun televizyonudur" dedi.

TBMM Genel Kurulunda, CHP ve ANAVATAN milletvekillerinin TRT hakkında verdikleri araştırma önergesinin görüşmelerine başlandı.

Devlet Bakanı Atalay, TRT'nin vatandaşların ödediği elektrik parasından, bandrol ücretlerinden ve reklamlardan gelir elde ettiğini, bu yüzden toplumun televizyonu olduğunu vurguladı.

Atalay, TRT'nin, AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılında 10 bin 221 kadrosu bulunduğu, bu kadroların 7 bin 996'sının dolu olduğunu söyledi. Bu yılın Kasım ayı sonu itibarıyla TRT'nin 9 bin 967 kadrosundan 7 bin 171'inin dolu olduğunu ifade eden Atalay, iktidarları döneminde personel sayısının azalmasına dikkati çekti. Atalay, "Biz, Hükümet olarak bu konuda popülist davranmadık. Emekli olanların yerine personel almadık. TRT'de kadrolaşma söz konusu değildir" diye konuştu.

Atalay, TRT'de ihtilafsız ve şaibesiz bir dönem yaşandığını ifade ederek, kurumun Anayasa ve yasaların verdiği görevleri titizlikle ve dengeli bir şekilde yerine getirdiğini, kamu yayıncılığını sürdürdüğünü anlattı.

TRT'de dini yayınların arttığı yönündeki iddialara da cevap veren Atalay, TRT'nin 1974 yılından bu yana dini yayınlar yaptığını hatırlatarak, "TRT, toplumun televizyonudur. Dolayısıyla toplumun ihtiyacı olan dini konularda da yayınlar yapmaktadır" dedi. Atalay, 1974 yılında İsmail Cem döneminde dini yayınların başladığını hatırlatarak, Cem'e, dönemindeki yayıncılık anlayışı dolayısıyla teşekkür etti.

Devlet Bakanı Atalay, TRT'nin haberler konusunda da titiz davrandığını ve en güvenilir haberleri TRT'nin verdiğini söyledi. Toplumun en çok TRT ve AA'nın haberlerine güvendiğini ifade eden Atalay, "reyting izlenmeyle ilgilidir ancak beğenilme ve güvenilirlik de önemlidir. İnsanlar en çok TRT'nin haberlerini güvenilir buluyor" diye konuştu.

Atalay, Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyareti sırasında TRT'nin yayınlarıyla ilgili eleştirilere de cevap verdi. Ziyaret sırasında Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM) gazetecilerin akredite edilmesiyle ilgili görev aldığını, TRT'nin görüntüleri bütün dünyaya geçtiğini, AA'nın da gezi ile ilgili haber ve fotoğrafları bütün dünyaya ulaştırdığını anlatan Atalay, üç kurumun da çok iyi görev yaptığını belirtti. TRT yayınlarında "bir iki küçük aksaklık" yaşandığını ifade eden Atalay, "konu, kurum içinde inceleniyor ve soruşturuluyor" dedi.

Atalay, Papa'nın ziyareti sırasında görev alan TRT, AA ve BYEGM çalışanlarının Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağladıklarını belirterek, teşekkür etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön