HABER

Atardamar balonlaşmasına dikkat!

Trafik kazaları ve düşme vakalarından 3 ay ila 30 yıl sonra ortaya çıkabilen "Atardamar Balonlaşması" ihtimali kazazedeleri tehdit ediyor. Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Melih Nebigil tarafından, karın atardamarında anevrizma (atardamar balonlaşması) bulunan bir hasta, ameliyata alınarak, Y şeklindeki yapay damar ile aorta-biiliak by-pass yapıldı.

Atardamar balonlaşmasına dikkat!

Dr. Nebigil, 6 ay önce yaşanan düşme vakası sonrasında, şiddetli, sırt, bel ve karın ağrısı şikayetleri ile hastaneye başvuran, 74 yaşındaki hasta Nuri Erhan'a yapılan ultrasonografi ve damar anjiyosu sonrasında, hastanın karın atardamarında ve her iki ana dalında anevrizma (balonlaşma) saptandığını belirterek, "Genel anestezi altında ameliyata alınan hastanın, karın atardamarında bulunan, 25x12x7 cm boyutlarında, içinde irin, pıhtı ve yağ plakları olan balonlaşan damar (anevrizma) açılarak temizlendi. Böbrek damarları altında balonlaşan karın atardamarı ve her iki dalında var olan balonlaşmalar kesilip çıkarıldı. Y şeklindeki yapay damar (dacron) karın atardamarı ve dallarına uc-uca dikilerek aorta-biiliak by-pass yapıldı. Balonlaşan damar üzerinde bulunan barsak atardamarı (mezenter arter) yapay damar üzerine ağızlaştırıldı" dedi.

ATARDAMAR BALONLAŞMASI UYARISI

Geçirilen çarpma, düşme ve özellikle trafik başta olmak üzere kazalardan sonra, atardamar balonlaşmalarının bazı yayınlarda belirtildiği gibi 3 ay ve 30 yıl sonrasında ortaya çıkabildiğine işaret eden Dr.Nebigil, "Bu hastalar ameliyat olmadıkları takdirde , balonlaşan yerin yırtılmasına bağlı olarak ani ve aşırı kanamalar ile karşılaşabilirler. Kazaya uğramış hastalarda 6 ay ve 1 yıllık kontroller yapılarak, balonlaşma olup olmadığı saptanmalıdır. Ayrıca bu tip hastalar uzun süren ve ilaçla tedaviye cevap vermeyen baş, göğüs, sırt, bel ve karın ağrılarından şikayet ederler. Yaşlılığa bağlı doku gevşemeleri, balonlaşmaların yaşlılarda daha fazla görülmesine neden olur" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler