HABER

Ataşehir Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı

CHP İstanbul Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldığı açıklandı.

İlgezdi hakkındaki soruşturma ve kovuşturmalar görevden alınmasına neden olarak gösterildi.İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin Anayasa'nın 127'inci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda 06 Aralık 2017 tarihinde görevinden uzaklaştığı bildirildi. İlgezdi hakkında Mülkiye müfettişlerince düzenlenen raporlar ve adli mercilerce yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar görevden alınmasına neden olarak gösterildi.

Açıklamada, İlgezdi'nin görevden uzaklaştırılmasında, "İmar Kanunu'na, Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu'na, Devlet İhale Kanunu'na aykırı hareketle görevi kötüye kullanma, belediyenin/kamunun zararına sebebiyet verme, ihaleye fesat karıştırma,haksız mal edinme, kamu görevlilerinin gerçeğe aykırı belge düzenlemesine göz yumulması fiillerinin işlenmesi olarak nitelenen hususların” dikkate alındığı ifade edildi.

Söz konusu hususlarla ilgili İçişleri Bakanlığı'na intikal eden çeşitli yolsuzluk ve usulsüzlük iddia ve şikayetleri üzerine işlem başlatıldığı ve soruşturma izni verildiği belirtildi.

CHP karara tepki gösterdi

CHP, İlgezdi'in görevden uzaklaştırılmasına kararına tepki gösterdi. DHA'nın haberine göre, Ataşehir Belediye Binası'nın önünde toplananlar, alkışlarla kararı protesto etti. Belediyenin önüne gelen CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat basın mensuplarına bir açıklama yaptı.

Canpolat bunun "AK Parti’nin kendi üstündeki yolsuzluklarını örtbas etmenin, kapatmanın bi operasyonu” olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada bir tek hedef vardır. Cumhuriyet Halk Partili başarılı belediye başkanlarının başarısını, başarısız gibi gösterme operasyonudur. Bu Cumhuriyet Halk Partili belediyeleri teslim alma operasyonudur.”

"Cumhuriyet Halk Partili belediyelere yönelik talimatla yapılan operasyonlara asla müsaade etmeyeceğiz. Sonuna kadar kavga vereceğiz” diyen Canpolat, "Şimdi basın aracılığıyla soruyorum. İçişleri Bakanına, hangi evrakı istediniz de, Battal İlgezdi vermedi size? Hangi belgeyi istediniz de o belgeyi vermedi?” şeklinde konuştu.

DHA, JD/BD

© Deutsche Welle Türkçe

Geri Dön